Tek taraflı işitme kayıplı bireylerde zamansal ve suprasegmental işitsel işlemlemenin değerlendirilmesi
Evaluation of temporal and suprasegmental auditory processing in patients with unilateral hearing loss
  1. Tez No: 539432
  2. Yazar: EMRE GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AYDAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tek taraflı işitme kaybı sonucu işitsel uyaranların beyne asimetrik olarak ulaşması, kortikal reorganizasyonların oluşmasına neden olmaktadır. Tek taraflı total işitme kayıplı bireylerde işitsel uyaranların; lokalizasyonu ve uzaysal ipuçlarının kullanımında yetersizlikler, gürültülü ortamlarda konuşmayı ayırt etme becerilerinde zayıflık, işitme kaybı olan kulak tarafında meydana gelen kortikal değişimler literatürde belirtilmektedir. Ancak normal işiten kulak tarafındaki konuşma algısının önemli bir alt bileşeni kabul edilen zamansal işitsel işlemleme performansının ve işitsel uyaranların suprasegmental düzey işlemleme becerisi olan prozodi algısının reorganizasyon sonrası performanslarının değerlendirildiği çalışmalar literatürde sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda, Tek Taraflı Total İşitme Kayıplı (TTİK) bireylerde reorganizasyon sonrası zamansal sıralama, zamansal maskeleme, zamansal çözünürlük ve algısal emosyonel prozodi becerileri belirlenerek normal işiten, aynı cinsiyetteki yaşıtlarının, tek ve her iki kulak performansları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 30 TTİK'li ve 30 bilateral normal işitmeye sahip birey (34 Kadın- 26 Erkek, Ort. Yaş: 38,70± 11,59) yaş ve cinsiyet eşleştirmeleri yapılarak çalışmaya dahil edilmiştir. TTİK'li bireylerin test yapılan kulak tarafları ile aynı taraf olacak şekilde Normal İşitmeye Sahip Bireylerin Tek Kulaklarına (NTK) ve aynı anda Her İki Kulaklarına (NBK); Frekans Patern Testi (FPT), Süre Patern Testi (SPT), Geriye Doğru Maske Testi (BWM), Rastgele Aralık Tespit Etme (RATET) ve algısal emosyonel prozodi testleri uygulanmıştır. Tüm testlerdeki doğru cevap yüzdeleri ile FPT, SPT ve emosyonel prozodi cevap reaksiyon süresi kaydedilerek sonuçlar gruplar arasında karşılaştırılmıştır. TTİK'li bireyler ile NBK arasında SPT, BWM, RATET istatistiksel olarak anlamlı (p0,01). TTİK ile NTK arasında ise tüm testlerde istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmemiştir (p>0,01). Algısal emosyonel prozodi becerilerinde ise TTİK'li bireylerin ortalama skorları daha zayıf olmasına rağmen (TTİK: 77,26 ±9,17- NTK: 77,83±8,51- NBK: 82,85±7,80) gruplar arasında doğru cevap yüzdeleri ve reaksiyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir (p>0,01).
Özet (Çeviri)
Asymmetric access of auditory stimuli to the brain as a result of unilateral hearing loss leads to cortical reorganizations. In patients with unilateral total hearing loss, localization of auditory stimuli, weakness in the ability to distinguish speech in noise and spatial clues, cortical changes associated with the impaired ear are well documented. However the studies evaluating their temporal and suprasegmental performance in the unimpaired, clinically normal ear are limited in the literature. Thus it was aimed to determine the temporal order, masking, resolution and affective prosody skills after reorganization in Single Sided Deafness (SSD) and to compare single and both ear performances in normal hearing same-sex peers. For this purpose, 30 subjects with SSD and 30 individuals with bilateral normal hearing (34 females - 26 males, mean age: 38.70 ± 11.59 years) were included in the study with age and sex matchings. The Single Ears of Individuals with Normal Hearing (NSE) and Simultaneously Both Ears (NBE) were evaluated in terms of Frequency Pattern Test (FPT), Duration Pattern Test (DPT), Backward Masking Test (BWM), Random Gap Detection Test (RGDT) and Affective Prosody test. Percentages of correct response in all tests and reaction times of FPT, SPT, and affective prosody were recorded and the results were compared between the groups. DPT, BWM and RGDT were statistically significant (p 0,01). There was no significant difference among groups according to FPT (p> 0,01). Although mean scores are lower in SSD group (SSD: 77.26 ±9.17- NSE: 77.83±8.51- NBE: 82.85±7.80) there were no statistically significant differences among to the groups according to affective prosody (p> 0,01) and reaction times of affective prosody (p>0,01).