Trabzon ilindeki akciğer kanserleri ile radon gazı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evalution of relationship between radon gas and lung cancers in Trabzon
- Tez No: 539433
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç:Radon, karsinojenik bir gaz olup sigaradan sonra akciğer kanserinin ikinci önemli nedenidir.Akciğer kanseri ve radon gazı arasındaki ilişkiyi gösteren birçok çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı Trabzon ilindeki akciğer kanserli hastalar ile ilçelere göre radon gazı maruziyeti ve ikamet ettikleri kat numarası arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler:Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Trabzon ilinde yaşayan ve akciğer kanseri tanısı alan 104 hasta alındı. Trabzon ilçelerine göre akciğer kanseri insidansı hesaplandı.KTÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü'nün yaptığı 'Radon levelandindoor gamma doses in dwellings of Trabzon' çalışmasından Trabzon merkez ve ilçelerinin radon gazı seviyeleri alındı. Trabzon ilçelerine göre akciğer kanseri insidansı ile radon gazı arasındaki korelasyonudeğerlendirmede Spearman Korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: 2016 yılında Trabzon'da en yüksek akciğer kanseri insidansı 32.3/100.000 ile Beşikdüzü, en düşük akciğer kanseri insidansı 12.2/100.000 ile Ortahisar ilçesinde bulunmuştur. Trabzon ilçelerine göre akciğer kanseri insidansı ile radon gazı konsantrasyonları arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p=0.446, r=-0.076).Hastaların maruz kaldığı kümülatif radon gazı konsantrasyonu ile hasta sayısının nüfusa oranı arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p=0.345, r=0.093). Hastaların ikamet ettiği kat numarası ile radon gazı arasında negatif yönlü düşük korelasyon saptanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (r=-0.259, p=0.008). Akciğer kanseri histolojik alt tipleri ile hastaların yaşadıkları yerdeki radon gazı konsantrasyonu ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.25). Sonuç:Trabzon ilçelerine göre akciğer kanseri insidansı ile radon gazı seviyesi arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır.Trabzon'da akciğer kanserli hastaların alt katlarda daha fazla ikamet ettiği ve alt katlarda daha yüksek olduğu bilinen radon gazı seviyesi ile hastaların ikamet ettiği kat numarası arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. Radon gazı ve akciğer kanseri ilişkisi kanıtlanamamış olup bu konuda Türkiye çapında daha geniş çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Radon is a carcinogenic gas and is the second most important cause of lung cancer after tobacco smoking. There are many studies showing the relationship between lung cancer and radon gas. The object of this study is to evaluate the relationship between radon gas exposure according to the districts and the floor number of the patients resident in and patients with lung cancer in Trabzon province. Materials and Methods:A total of 104 patients,who were diagnosed with lung cancer living in the province of Trabzon, included to this retrospective study. The incidence of lung cancer was calculated according to the Trabzon districts. Radon gas levels of the central and districts of Trabzon were obtained from the study of 'Radon level and indoor gamma doses in dwellings of Trabzon' done by Department of Physics, Faculty of Sciences, Karadeniz Technical University. Spearman Correlation test was used to evaluate the correlation between radon gas and the incidence of lung cancer according to the Trabzon districts. Results:In Trabzon in 2016, the highest incidence of lung cancer was found at Beşikdüzü with 32.3/100.000 and the lowest incidence of lung cancer was found at Ortahisar with 12.2/100.000.There was no statistically significant correlation between radon gas concentrations and lung cancer incidence according to Trabzon districts(p=0.446, r=-0.076).There was no statistically significant correlation between the cumulative radon gas concentration the patients were exposed to and the ratio of the number of patients to the population(p=0.345, r=0.093). There was a low negative correlation between the radon gas level and the floor number of the patients reside in. This difference was statistically significant(r=-0.259, p=0.008). There was no statistically significant difference between histologic subtypes of lung cancer and radon gas levels at the place where patients lived(p=0.25). Conclusion:There was no statistically significant difference between lung cancer incidence and radon gas level according to Trabzon districts.A statistically significant difference was found between the level of radon gas known to be higher in the lower layers and the number of the patients resident in Trabzon, where the patients with lung cancer reside more in the lower layers.Relationship between radon gas and lung cancer is not proven, is needed to undertake more extensive studies on this subject throughout Turkey