Bedensel engelli yüzücülerin fiziksel uygunluk düzeyleri ile spora özgü performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Relationship between physical fitness indicators and sport specific performance in physically disabled swimmers
  1. Tez No: 539483
  2. Yazar: RABİA GÜLÇİN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY, PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, bedensel engelli yüzücülerin fiziksel uygunluk düzeyleri ile spora özgü performansları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 18,2±3,69 yıl olan, spor sınıfları S6-S9 arasında değişen 20 bedensel engelli sporcu katıldı. Antropometrik değerlendirmede 7 bölge skinfold ölçümü, göğüs çevre ölçümü yapıldı. Aerobik endurans 12 dakika yüzme testi ile, kassal kuvvet ve endurans Biering-sorensen, McGill, mekik ve şınav testleri ile, anaerobik güç dikey sıçrama testi ile, esneklik otur ve uzan, gövde fleksiyon, gövde rotasyon, lateral fleksiyon, kolun horizontal açısı testleri ile, performans ise bireylerin 15, 50 ve 100 m yüzme süreleri ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to quantify relationship between physical fitness indicators and sport specific performance in physically disabled swimmers. Study included tweenty physically disabled athlete (mean age 18.2±3.69 years) between S6 – S9 sports class. Antropometric measurements consist of 7- site skinfold and chest circumference measurements. Aerobic endurance assessed by 12 minute Swim Test. Anaerobic power is measured by vertical jump test. For the muscular strength and endurance; biering-sorensen, McGill, sits-up and push-up tests were used. Flexibility is determined through; measurment of horizontal angle of arm, sit and reach, trunk flexion, side flexion and rotation tests. Swimming Performance was measured by 15, 50, 100 meters time trials.