Baş boyun kanserlerinde lenf nodu metastazlarının saptanmasında preoperatif MRG bulgularının yeri
The role of preoperative MRI findings in detecting lymph node metastases in head and neck cancers
- Tez No: 539494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEMİZ OYSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç:Baş boyun kanseri tanısı alan hastalarda büyümüş lenf nodlarını preoperatif MRG ile değerlendirerek konvansiyonel MR sekanslarında sınır düzensizliği, T2A sekanslarda heterojenite, T2A sekanslarda nekroz varlığı, postkontrast T1A sekanslarda heterojenite varlığı, STIR sekansında sinyal intensite oranları ve DAG'de ADC değerleri kullanımının metastatik lenf nodu tanısına olan katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda kulak burun boğaz kliniği tarafından baş boyun kanseri tanısı konularak operasyon yapılan, kliniğimizde preoperatif MRG'si mevcut olan 40-88 yaş aralığında olan 51 hastanın lenf nodları retrospektif olarak incelenmiştir. Kısa aksı 1 cm'den büyük toplam 94 tane lenf nodu konvansiyonel ve kontrastlı MR sekansları, STIR sekansı ve DAG ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate enlarged lymph nodes with MRI in patients with diagnosis of head and neck cancer by evaluating border irregularity in conventional MRI sequences, heterogeneity in T2A sequences, presence of necrosis in T2A sequences, presence of heterogeneity in postcontrast T1A sequences, signal intensity levels in STIR sequence and contribution of ADC values to the diagnosis of metastatic lymph node in DWI. Material and Methods: In this study, lymph nodes of 51 patients who were operated by the otolaryngology clinic with a diagnosis of head and neck cancer and who had preoperative MRI in our clinic between the ages of 40-88 were examined retrospectively. A total of 94 lymph nodes with short axes larger than 1 cm were evaluated with conventional and contrast-enhanced MR sequences, STIR sequence, and DWI.