Türkiye futbol liglerinde görev yapan klasman ve amatör hakemlerinin sürekli kaygı durumlarının incelenmesi (Balıkesir örneği)
The analysis of state-trait anxiety levels of classified and amateur soccer referees in turkish football leagues(Balikesir sample)
- Tez No: 539500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmamızın temel amacı, futbol hakemlerin yaş, eğitim düzeyi, mesleki deneyimleri ve klasmanlara göre farklılıklarının kaygı durumu üzerine ilişkilerini olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma; Balıkesir ili futbol branşına ait aday hakem (n=24), il hakemi (n=79), bölgesel yardımcı hakem (n=13) ve bölgesel hakem (n=16) olmak üzere, toplam 132 hakemden sağlanan veriler ile sınırlıdır. Hakemlerin sürekli kaygı düzeylerini incelemek amacıyla Önerve Le Compte (1985) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerliliği test edilmiş olanSpielberger'inDurumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (The State-Trait Anxiety Inventory,STAI) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin betimleyici istatistiği için SPSS 20 paket programından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları, betimsel istatistikler şeklinde sunulmuş ve sonrasında bölümlerin ortalama puanları bakımından farklılık yaratıp yaratmadığına ilişkin yorum yapılabilmesi için de ANOVA (varyansanalizi) kullanılmıştır. Ayrıca anlamlı olan parametrelerde anlamlılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Post-HocTukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our research is to investigate if there is any connection between the anxiety levels of soccer referees and their respective ages, education levels, professional experience, and divisions. All subjects belonged to Balikesir's soccer division. They consisted of the candidate referee (n=24), the provincial referee (n=79), regional assistant referee (n=13) and regional referee (n=16), sampled out of a total of 132 referees. To examine the perpetual anxiety levels, Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory(STAI), which was programmed and successfully tested in Turkish by Onerand Le Compte (1985), was utilized. For the descriptive statistics of the research data, we utilized the SPSS 20 package program. ANOVA (Variance Analysis) was used in order to determine whether the descriptive statistics and the average scores of the different sections had any impact on the results. In order to identify the group which acted as the source of the significance of the significant parameters, the Post-Hoc Tukey test was applied.