Sağlıklı genç erişkin bireylerde uykusuzluğun propriospeiyon üzerine etkileri
The effects of sleep deprivation on proprioception in health young adults
  1. Tez No: 539553
  2. Yazar: BUSE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uykusuzluk günümüzde etkilerine çok yaygın maruz kalınan bir durumdur. Uyku eksikliği veya uyku hastalıkları nedeniyle fizyolojik miktarlarda uyku alınmamasının fizyolojik süreçler üzerine etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışmada yirmidört saatlik uykusuzluğun propriyosepsiyon üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 21 sağlıklı genç erişkin gönüllüde (E/K, 10/11; Ortalama yaş ±SD, 22,0±1,9 yıl) proprioseptif değerlendirme yapılmıştır. Tüm katılımcılar detaylı bir fizik muayeneden geçtikten sonra herhangi bir kronik hastalıkları olmadığı ve ilaç kullanmadıkları belirlendi. Uyku bakımından sağlıklı oldukları Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile gösterildi. Tüm gönüllüler sedanter koşullarda gözlem altında tutuldular ve 24 saat süresince uykusuz bırakıldılar. Uykusuzluk öncesinde (0.saat), uykusuzluk sonunda (24.saat) ve bir gecelik telafi uykusu sonrasında (48.saat) alt ve üst ekstremitelerde propriyosepsiyon ölçümleri gerçekleştirildi. Propriyosepsiyon değerlendirmesinde diz, dirsek ve omuz eklemlerinde açı yeniden oluşturma ve açı eşleştirme testleri kullanıldı. Uykusuzluk öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldı. Ekternal rotasyon haricinde diğer tüm hareketlerde (diz fleksiyon-ekstansiyon, dirsek fleksiyon-ekstansiyon ve omuz internal rotasyon) uykusuzluk ile testlerde anlamlı derecede bozulma saptandı. Bu bozulmaların telafi uykusu sonrasında anlamlı derecede düzelme gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Sleep deprivation is a common condition which affects many individuals. The effects of inadequate amounts of sleep due to sleep loss or sleep disorders on physiological processes have been investigated. In this study, we aimed to investigate the effects of twentyfour hour sleep deprivation on proprioception. The study included 21 healthy young adult volunteers (M/F, 10/11; Mean age ±SD, 22.0±1.9 year). All participants underwent a detailed physical examination and lack of chronic illness and medications were verified. Sleep health was assessed by using Pittsburgh Sleep Quality Index. All volunteers were subjected to 24-hour sleep deprivation under sedentary conditions. Proprioception measurements of upper and lower limbs were performed at time points of 0.hour (onset of sleep deprivation), 24.hour (end of sleep deprivation) and 48.hour (after recovery sleep). Angle reproduction and joint position matching tests were used for evaluation of shoulder, elbow and knee proprioception. Comparisons were made between pre and post-sleep deprivation measurements. Apart from external rotation, all other movements (knee flexion-extension, elbow flexion-extension and shoulder internal rotation) showed significant proprioceptive impairment under sleep deprivation conditions. Recovery sleep led to significant improvement in all these impairments.