Pulmoner tromboemboli saptanan olgular ve nüks olguların sıklığının atmosfer basıncı ve sıcaklık ile ilişkisi
The relationship between pulmonary thromboembolism diagnosed and relapse patients with atmospheric pressure and temperature
- Tez No: 539629
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği' nde 2005 ve 2018 tarihleri arasında yatırılarak takip edilmiş toplam 968 akut Pulmoner Tromboemboli tanılı hasta ile PTE'nin mevsimsel dağılımın incelenmesi ve meteorolojik faktörlerin katkısını incelemeyi amaçladık. PTE tanısı MD-BT, V/P sintigrafisi, ekokardiyografi ve doppler ultrasonografisi ile birlikte değerlendirilerek konulan ve tedaviye başlanan hastalar çalışmaya alındı. Son üç ay içerisinde PTE için risk faktörü bulundurmayan hastalar ile nüks olarak değerlendirilen hastalar gruplandırıldı. Hastaların başvuru tarihlerinin öncesindeki üç günün ortalama sıcaklık ve basınç değerleri ile 13 yılın ortalama verileri kaydedilerek SPSS 22 programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistik, Ki-kare testi, Pearson korelasyonu ile Kruskal Wallis testi ve post – hoc analizi analizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned to investigate the seasonal distribution of PTE and the contribution of meteorological factors with 968 patients with acute pulmonary thromboembolism who were hospitalized in Erzurum Ataturk University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases between 2005 and 2018. The patients whose diagnosis confirmed as PTE with MD-CT, V/P scintigraphy, echocardiography and Doppler ultrasonography and the once undergone treatment were included in the study. Patients divided into two groups as the ones who have risk factors for PTE in the last three months and the relapse patients. The mean temperature and pressure values of the three days prior to the application dates of the patients and the average data of 13 years were recorded and analyzed with SPSS 22 program. Descriptive statistics, chi-square test, Pearson correlation, Kruskal Wallis test and post- hoc analysis were performed.