Keratokonus hastalarında evrelere göre lamina kribroza kalınlığının optik kohorens tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of laminal cribroza thickness according to the stages in keratoconus patients wi̇th opti̇cal cohorence tomography
  1. Tez No: 539677
  2. Yazar: HATİCE BİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Keratokonus hastalarında evreler arasında lamina kribroza kalınlığı açısından korelasyon varlığı olup olmadığını araştırmak Metod:Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea biriminde takip edilen 87 keratokonus hastanın 165 gözü ve yaş yönünden eşleştirilmiş 11 gönüllünün 22 gözü tam bir oftalmolojik muayenenin ardında lamina kribroza ölçümü için Enhanced Depth İmaging(EDI) mode Spektral Domain Optik Kohorens Tomografi(OKT) ile değerlendirildi. Bu prospektif çalışmada temel olarak kullanılan parametreler lamina kribroza kalınlığı ve derinliğidir. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubunun lamina kribroza kalınlığı(LKK) 219,9±15,6 µ, keratokonus grubunun lamina kribroza kalınlığı 225±42,8 µ'idi. İki grup arasında lamina kribroza kalınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi(p>0.05). Lamina kribroza derinliği(LKD) ise kontrol grubunda 350,1±50,8 µ keratokonus grubunda 333,8±71,5 µ olduğu gözlendi. İstatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi(p>0,05). Lamina kribroza kalınlığı evre-1'de 229,5±44,1µ, evre-2'de 227,7±33,9 µ, evre-3'te 213,7±47,8 µ,evre-4'te 207,3±39,5 µ'idi. Evreler arasında lamina kribroza kalınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi(p>0,05). Hasta grubunda yapılan korelasyon analizinde keratokonus evreleri arasında lamina kribroza kalınlığı(LKK) ve lamina kribroza derinliği(LKD) açısından istatistiksel olarak anlamlı korelasyon izlenmedi(p>0,05). Aksiyel uzunluk açısından bakıldığında kontrol grubunda 23.9 mm,evre-1'de 22.3 mm, evre-2 'de 23.0 mm, evre-3'te 22.9 mm, evre-4'te 24,5 mm 'idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To investigate whether there is a correlation between lamina cribroza(LC) thickness in stages of keratoconus patients. Methods: 165 eyes of 87 keratoconus patients followed in the cornea unit of Kayseri Training and Research Hospital and 22 eyes of 11 age matched eyes were evaluated by Enhanced Depth Imaging(EDI) mode Spectral Domain Optical Cohorence Tomography for measuring lamina cribrosa after a complete ophthalmologic examination. Mainly two parameters were assessed in this prospective study: LC thickness and depth. Results:In this study average lamina cribrosa thickness of healthy control group was 219,9±15,6µ and average lamina cribrosa thickness of keratoconus group was 225±42,8µ. There was no significant difference between groups in the mean of lamina cribrosa thickness(p>0,05). Average of lamina cribrosa depth(LKD) of healthy control group was 350,1±50,8µ , average of lamina cribrosa depth of keratoconus group was 333,8±71,5µ. There was no significant difference between groups in the mean of lamina cribrosa depth(p>0,05). The thickness of the lamina kribrosa was 229.5 ± 44.1µ in stage-1, 227.7 ± 33.9 µ in the stage-2, 213.7 ± 47.8 µ in the stage-3, and 207,3±39,5 µ in the stage-4. There was no statistically significant difference in the thickness of the lamina cribrosa between the stages (p> 0.05). In correlation analysis conducted in this patient group in terms of lamina cribrosa thickness and depth, there was not observed correlation between keratoconus stages(p>0.05 and p>0,05). In terms of axial length, it was 23.9 mm in the control group, 22.3 mm in the stage-1, 23.0 mm in the stage-2, 22.9 mm in the stage-3 and 24.5 mm in the stage-4.