Düşük enerji yoğunluklu lazer ve ozon terapilerinin lateral yaklaşımla gerçekleştirilen sinüs tabanı yükseltme işlemi ile aynı seansta uygulanan implantlarda osseointegrasyona etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of low energy level laser and ozone therapy efficacies on implant osseointegration of implants implanted with the lateral approach sinus floor elevation
  1. Tez No: 539679
  2. Yazar: BURAK KOCABALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNDEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düşük enerji seviyeli lazer terapisi ve ozon terapisinin, lateral yaklaşımlı sinüs tabanı yükseltilmesi (LASFE) ile aynı seansta uygulanan implantların osseointegrasyonu üzerine etkilerinin rezonans frekans analizi yöntemiyle ölçülen stabilite değerlerinin karşılaştırılması ile destekleyici tedavilerin osseointegrasyon üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmışır. Yöntem: LASFE prosedürü ile aynı seansta implant yerleştirilmiş, destekleyici tedavi olarak ozon terapisi veya düşük enerji yoğunluklu lazer terapisi uygulanmış hastalara ait implantların rezonans frekans analizi değerleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İmplant yerleştirilmesinden hemen sonra ve post-operatif 6. ayda ölçülen Osstell ISQ® stabilite ölçüm değerleri istatistiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Düşük enerji yoğunluklu lazer grubundaki implantların post operatif 6. ayda ölçülen ISQ değerleri ortalaması, diğer gruplardan daha yüksek olduğu ancak istatistiksel farkın anlamsız olduğu görülmüştür. Bununla birlikte ozon terapisi uygulaması yapılmış implantların ilk ve son ISQ değerleri arasındaki fark diğer gruplardan daha fazla olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildir. Post operatif 6. Ayda ölçülen ISQ değerlerinde gruplar arası anlamlı fark görülmemiştir. Preoperatif kemik yüksekliği, implantın çapı ve boyu pearson korelasyon analizine göre, iyileşme süresi sonunda ölçülen ISQ değerleri ile orta düzeyde korelasyon göstermektedir. İyileşme dönemi sonrasında, kadınların ve erkeklerin implant stabilite değerleri arasında fark bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Her ne kadar çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da, düşük enerji yoğunluklu lazer ve ozon terapisi uygulanmasının, LASFE ile aynı seansta yerleştirilmiş implantların osseointegrasyonları üzerine etkilerinin, standardize şartlarda ve daha geniş örneklem boyutu ile araştıracak ileri çalışmaların, literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to evaluate the effects of low energy level laser therapy (LLLT) and ozone therapy as a supportive therapy on osseointegration of the implants that applicated in same session with lateral approach sinus floor elevation (LASFE). Method: Resonance frequency analysis measurments of the implants which were implanted in same session with LASFE and application of LLLT or ozone therapy as supportive therapy, were evaluated retrospectively. The stability measurements obtained immediately after implant placement and at the 6 th. month were statistically evaluated. Results: At post operative 6th month, the LLLT group average ISQ value was higher than the other groups. The increase in the ISQ value of implants treated with ozone therapy was higher than the other groups. However, between groups, there was no statistically significant difference in ISQ values obtained at post operative 6th month. Preoperative bone height, the diameter and length of the implant showed a moderate correlation with the ISQ values measured at the end of the recovery period, according to the pearson correlation analysis. After the recovery period, it was determined that statistically there is no difference between the mean ISQ values of women and men. Conclusion: Although there was no statistically significant difference in our study, it is thought that the application of LLLT and ozone therapies on osseointegration of implants placed at the same session with LASFE , further studies with standardized conditions and in larger sample size will contribute to the literature.