Ortalama trombosit hacmi (MPV), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), trombosit -lenfosit ve nötrofil-lenfosit oranlarının tularemi ile ilişkisi ve tularemili hastalarda işitme düzeylerinin değerlendirilmesi
The relationship between tularemia mean platelet volume MPV), red cell distribution width (RDW), thrombocyte-lymphocyte and neutrofil-lymphocyte rate and evaluation of hearing levels in patients with tularemia
  1. Tez No: 539680
  2. Yazar: KORAY AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİM BOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tularemi hastaları Kulak Burun Boğaz Polikliniğine genellikle boyunda apse veya lenfadenit ile başvurmakta ve çoğu zaman nonspesifik tedaviler verilmektedir. Buda hem tanı hem de tedavi sürelerini uzatmaktadır. Erken tanı konması tedavi ve prognozu olumlu etkilemekte, ayrıca morbidite ve mortaliteyi azaltmaktadır. Bizim bu çalışmada ki amacımız tularemi tanısında ve inflamasyon şiddetini belirlemede güncel, kolay, ucuz ve hızlı aktivite belirteçleri olan ortalama trombosit hacmi (MPV), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), trombosit/lenfosit oranı (TLR) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLR) kullanıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Bu amaçla orofarengeal, glandüler ve ülseroglandüler tip tularemi tanısı alan hastaların MPV, RDW, NLR, TLR değerleri incelenerek gerekli istatistiksel analizler yapıldı ve sağlıklı gruptaki değerlerle karşılaştırıldı. Ayrıca tularemili hastaların tedavilerinde ototoksik ajanlar kullanıldığı için; takiplerde hastalığa bağlı işitme kaybı varlığını araştırmak için tedavi öncesi hastaların odyogramları incelendi, gerekli istatistiksel analizle yapıldı ve sağlıklı grup ile karşılaştırıldı. Çalışmada MPV, RDW ve NLR düzeylerinin tularemili hastalarda sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı seviyede düşük olduğu, TLR düzeylerinin ise sağlıklı gruba göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Odyolojik değerlendirmede ise tularemi tanısı almış hastalarda sağlıklı gruba göre anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak çalışma bakılması kolay ve ucuz olan hemogram parametrelerinin tanıda yardımcı olabileceğini düşündürmekle beraber geniş kapsamlı hasta gruplarında prospektif randomize kontrollü uzun süreli takiplerin yapıldığı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yapılan odyolojik incelemeler tulareminin işitme üzerine etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tularemia patients are usually referred to the otorhinolaryngology outpatient clinic with an abscess or lymphadenitis in the neck and often nonspecific treatments are given. This lengthens both the diagnosis and treatment periods. Early diagnosis positively affects treatment and prognosis, and also decreases morbidity and mortality. Our aim in this study is to determine the severity of inflammation in the diagnosis of tularemia, current, easy, cheap and rapid activity markers with average platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW), platelet / lymphocyte ratio (TLR) and neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) to determine if it can be used. For this purpose, MPV, RDW, NLR, TLR values of the patients who were diagnosed as oropharyngeal, glandular and ulceroglandular type tularemia were examined and the necessary statistical analyzes were made and compared with the values in the healthy group. Additionally, for being ototoxic agents used in the treatment of patients with tularemia; in order to investigate the presence of hearing loss due to disease, the audiograms of the patients before the treatment were examined, the necessary statistical analysis was performed and compared with the healthy group. In the study, MPV, RDW and NLR values were significantly lower in patients with tularemia compared to the healthy group, and TLR values were significantly higher than in the healthy group. In the audiological evaluation, there was no significant difference in the patients with tularemia compared to the healthy group. Consequently, although the study suggests that hemogram parameters which are easy to examine and cheap can be helpful in the diagnosis, it is necessary to carry out prospective randomized controlled long-term follow-up studies in a wide range of patients. In addition, the audiological examinations showed that tularemia had no effect on hearing.