Keratokonus hastalarının orbscan tarayıcı topografi ve pentacam scheimflug topografi cihazları ile ölçülen kornea parametrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 539696
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarının Orbscan tarayıcı topografi ve Pentacam Scheimflug topografi cihazları ile ölçülen kornea parametrelerinin karşılaştırılması Materyal-Metod: Retrospektif klinik çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fa-kültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kornea Birimi'nde Ocak 2018-Haziran 2018 ta-rihleri arasında keratokonus tanısı ile takip edilen olguların dosya verileri ve topografi bulguları incelendi. Hastaların Pentacam ve Orbscan cihazları ile elde edilen santral kornea kalınlığı (SKK), en ince kornea kalınlığı (EİKK), en yüksek K (Kmax), en düşük K (Kmin), ortalama K (Kmean) değerleri, astigmatizma değeri (D), astig-matizma aksı (derece), pupilla çapı ve ön kamara derinliği verileri kaydedilerek 2 cihaz arasında, elde edilen verilerin tutarlılığını değerlendirmek üzere karşılaştırma yapıldı. Sonuçlar: Çalışmaya ortalama yaşları 25,07 ± 5,6 (15-35 yıl) olan 45 hastanın 74 gözü dahil edildi. Hastaların 23'ü kadın (%51), 22'si erkek (%49) idi. Pentacam ile elde edilen ortalama SKK, EİKK, astigmatizma değeri, astigmatizma aksı, ÖKD, Kmean, Kmax, Kmin ve pupil çapı değerleri sırasıyla 472,50 (370,0-592,0) µm, 455,68 ± 41,81 µm, 3,45 (0,90–19,40) D, 85,02 ± 39,76⁰, 3,26 ± ,37 mm, 47,77 ± 3,72 D, 49,30 (40,70-60,70) D, 46,00 (34,20-56,20) D ve 3,17 (1,84–5,97) mm idi. Orbscan ile elde edilen ortalama değerler sırasıyla 480,0 (378,0 – 593,0) µm, 438,48 ± 65,80 µm, 4,30 (0,60–19,0) D, 86,06 ± 44,44⁰, 3,20 ± ,37mm, 47,63 ± 2,88 D, 50,10 (6,70–60,3) D, 46,05 (18,80–55,20) D ve 4,50 (2,90 – 8,20) mm idi. (p=0,001, p=0,001, p=0,00, p=0,504, p=0,005, p=0,471, p=0,00, p=0,686 ve p=0,00) Tartışma: Keratokonus hastalarında Orbscan ve Pentacam ile yapılan topografik ölçümlerde birbirleriyle tutarlı olmayan veriler elde edilebildiğinden, hastalık takibi ve progresyon kararında mümkün olduğunca aynı cihazın kullanılmasına özen göste-rilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of corneal parameters obtained with Orbscan scanner topography and Pentacam Scheimflug topography devices in patients with keratoconus. Materials and Method: In this retrospective clinical study, medical charts of patients diagnosed with keratoconus disease, who admitted to our Cornea Outpatient Unit between January and June 2018 were reviewed. Demographics as well as the results of their ophthalmological findings were noted. Central corneal thickness (CCT), thinnest corneal thickness (TCT), highest K (Kmax), lowest K (Kmin), mean K (Kmean), astigmatism value (D), astigmatism axis (grade), pupil diameter and anterior chamber depth (ACD) values obtained by Pentacam and Orbscan devices were recorded and a comparison was performed between the scores of studied parameters measured using such two different devices to evaluate the consistency of the data obtained. Results: Seventy-four eyes of 45 patients with a mean age of 25.07 ± 5.6 years (15-35 years) were included in this study. Twenty-three patients were female (51%) and 22 were male (49%). Mean scores of Pentacam measurements for CCT, TCT, astigmatism value, astigmatism axis, ACD, Kmean, Kmax, Kmin and pupil diameter were 472,50 (370,0-592,0) µm, 455,68 ± 41,81 µm, 3,45 (0,90 -19,40) D, 85,02 ± 39,76⁰, 3,26 ±, 37 mm, 47,77 ± 3,72 D, 49,30 (40,70-60,70) D, 46,00 (34,20- 56,20) D, 3.17 (1.84–5.97) mm, respectively. Whereas, such mean scores of study parameters obtained with Orbscan were 480,0 (378,0 - 593,0) µm, 438,48 ± 65,80 µm, 4,30 (0,608-19,0) D, 86,06 ±44,44⁰, 3,20 ±, 37mm, 47,63 ± 2,88 D, 50,10 (6,70-60,3) D, 46,05 (18,80-55, 20) D, 4.50 (2.90 - 8.20) mm, respectively. (p=0,001, p=0,001, p=0,00, p=0,504, p=0,005, p=0,471, p=0,00, p=0,686 and p=0,00 respectively.) Conclusions: It is crucial to use the same device for disease follow-up and progression decision since the data obtained from Orbscan and Pentacam in untreated keratoconus patients may be inconsistent with each other.