Romatoid artrit hastalarında metabolik disfonksiyon ilişkili yağlı karaciğer hastalığının (MAFLD) fibrozis oluşturma riski
Fibrosis risk of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD) in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 790314
  2. Yazar: FERHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalıĢmada insan keratokonik kornea epitelinde mitofaji belirteçlerinin koni bölgesi epiteli ile periferik kornea epiteli arasındaki farklılıkları da ortaya koyarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya keratokonus tanısıyla KÇB ameliyatı yapılan 52 hastanın 54 gözü ve refraktif cerrahi için başvuran 12 sağlıklı gönüllünün 23 gözü dahil edildi. KÇB ve PRK sırasında alınan epitellerde Western Blot analiziyle PINK1, PARKIN ve LC3A/LC3B proteinlerinin ekspresyonları değerlendirildi. Sonuçlar hastaların demografik, korneal tomografik ve klinik özellikleri ile birlikte değerlendirilerek analiz edildi. Hastalar Kmean değerlerine göre evre 1 (≤48 D), evre 2 (>48 D, ≤53 D) evre 3 (>53 D) olarak evrelendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the mitophagy markers in human keratoconic corneal epithelium by revealing the differences between cone epithelium and peripheral corneal epithelium. Materials and Methods: Study included 54 eyes of 52 patients undergone CXL with a diagnosis of keratoconus and 23 eyes of 12 healthy volunteers who applied for refractive surgery. Expressions of PINK1, PARKIN, LC3A/LC3B proteins were evaluated in epithelia taken during CXL and PRK by Western Blot analysis. Results were analyzed by evaluating demographic, topographic, clinical characteristics.