Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde 2015-2017 yılları arasında gelişen nozokomiyal enfeksiyonların risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors of nosocomial infecti̇ons between 2015-2017 years in intensive care unit of internal Medicine Department of Dicle Uni̇versity
- Tez No: 539759
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç:Nozokomiyal enfeksiyonlar hastane yatışından 48-72 saat sonra gelişmektedir. Hastane enfeksiyonları mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biri olup aynı zamanda hastanelerin maliyetinde de önemli artışa neden olmaktadır. Çalışmamızda amacımız yoğun bakım ünitesinde gelişen nozokomiyal enfeksiyonların tespiti ve ilişkili faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza, Dicle Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde 01 Ocak 2015 - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yatan 125 nozokomiyal enfeksiyon gelişen ve 89 kontrol hastası dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri retrospektif olarak hasta dosyalarından elde edildi. Bulgular: Yoğun bakım ünitesindeki enfeksiyonların dağılımına bakıldığında hastaların %45,23'ünde bakteriyemi, %34,12'sinde ventilatör ilişkili pnömoni, % 16,6'sında üriner sistem enfeksiyonları saptandı. En sık izole edilen mikroorganizmalar acinetobacter baumannii (%49,6), klebsiella pneumonia (%13,6) ve kandida (%12,8).Nozokomiyal enfeksiyon gelişen hasta grubu ile kontrol grubu hastaları arasında yaş ve cinsiyet açısından bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Nosocomial infections take place 48-72 hours after the admission. Hospital-acquired infection is one of the most important cause of mortality and morbidity, and it causes a significant increase in hospital expenses. The aim of the study is to determine nosocomial infections that develop in intensive care units, and to investigate related factors. Material and Method: The study included 89 of control group patients and 125 patients with nosocomial infections who were hospitalized through the dates of January the 1st, 2015 and December the 31st, 2017 in Dicle University Intensive Care Unit. Demographic, clinical and laboratory features of the patients are retrospectively obtained from the patient files. Results: According to examination in the distribution of infections in the intensive care unit, bacteremia is detected in 45,23% percent of the patients, ventilator related pneumonia in 34,12% of the patients and urinary tract infections in 16,6% of the patients. The most detected isolated microorganisms are Acinetobacter baumannii (49,6%), Klebsiella pneumonia (13,6%) and candida (12,8%). No difference is determined between the patients with nosocomial infection and the control group in terms of age and gender. (p> 0.05).