Hasarsız çarpma tekniği kullanarak elma meyvesinin kütle tahmini için farklı model yaklaşımların değerlendirilmesi
Evaluation of different model approaches for mass estimation of apple fruit using non destructive impact technique
- Tez No: 539805
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KAZIM VURSAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, elma kütlesinin hasarsız çarpma tekniği kullanarak tahmin edilmesi ve farklı model yaklaşımların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Denemelerde Starkrimson elma çeşitleri kullanılmıştır. Kütle tahmin modeli geliştirilmesinde, 10 çarpma parametresi kuvvet-zaman grafikleri kullanılarak çıkartılmış ve stepwise (adım-adım) regresyon analiz yöntemi ile matematiksel modelde kullanılacak çarpma parametre sayısı beşe indirgenmiştir (Fmax1, tuçuş, tmax1, Ia ve tP1-2). Bu parametreler çoklu doğrusal regresyon analiz yönteminde (MLR) kullanılarak elma kütle tahmini yapılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, geliştirilen elma kütle tahmin modeli kalibrasyon ve doğrulama veri gruplarında sırasıyla 3.07 g ve 3.35 g'lık tahmin hatası ile kütleleri tahmin etmiştir. Kalibrasyon ve doğrulama veri gruplarında elma kütle tahmini belirtme katsayıları da (R2) sırasıyla 0.94 ve 0.93 olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen kütle tahmin modelinin kümeleme analizine göre sınıflandırılmış kütle gruplarına göre sınıflandırma başarıları da belirlenmiştir. Doğruma veri grubu analizi sonuçlarına göre model yaklaşımın gerçek doğruluğu 32 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, elma örneklerinin sınıflandırma başarısı da %94.11 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to estimate the mass of apples by using the nondestructive impact technique and to develop different model approaches. Starkrimson apple varieties were used in the experiments. In the estimation of apple mass, 10 nondestructive impact parameters were removed using force-time curves, and stepwise (step-by-step) regression analysis method was used to reduce the number of impact parameters to be used in the mathematical model (Fmax1, tmax, tmax1, Ia and tP1-2). Apple mass estimation was made by using these parameters in the multiple linear regression analysis method (MLR). According to the results of statistical analysis, developed mathematical model estimated the apple mass with 3.07 g and 3.35 g prediction error in the calibration and verification data groups, respectively. In the calibration and verification datasets, determination coefficients of the apple mass estimation (R2) were calculated as 0.94 and 0.93, respectively. The success of the mass estimation model according to the mass groups classified according to the cluster analysis was also determined. According to the results of the data group analysis, the true accuracy of the model approach was calculated as 32. In addition, the success of the classification of apple samples was calculated as 94.11%.