Örgütsel adalet ve örgütsel sessizliğin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The impact of organizational justice and organizational silence on job satisfaction and turnover intention
  1. Tez No: 539875
  2. Yazar: GÜLŞEN BÜŞRA SARRAFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada, örgütsel adalet algısı ve örgütsel sessizliğin, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma anket yönetimi kullanılmıştır. Veriler nicel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anket, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren firmalarda çalışan 363 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anketler elektronik olarak toplanmıştır. Araştırmada bir basit olasılıklı örnekleme türü olan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 ve AMOS 23 istatistiksel paket programları ile yapılmıştır. Verilerin analizinde,“Betimleyici İstatistikler”,“Doğrulayıcı Faktör Analizi”ve“Yapısal Eşitlik Modeli”kullanılmıştır. Bulgulara göre; örgütsel adaletin dağıtımsal, işlemsel, etkileşimsel alt boyutları ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel sessizliğin uzlaşmacı ve savunmacı alt boyutları ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ilişki tespit edilirken, uysal boyutu ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to demonstrate the effects of organizational justice perception and organizational silence on job satisfaction and turnover intention, and to determine the relationship between these variables. In the research, questionnaries was conducted and the data is analyzed by quantitative research methods. In accordance with this purpose, 363 people working in public and private sectors were surveyed. Conveience sampling was used in the research. The data were analyzed by the use of SPSS 23 and AMOS 23 package software. To analyze the data ''Descriptive Statistics'', ''Confirmatory Factor Analysis'' and ''Structural Equation Modeling'' were used. According to the findings, a significant relationship was found between the distributive, procedural and interpersonal subdimensions of organizational justice and job satisfaction and turnover intention. While a significant relationship was found between prosocial and defensive subdimensions of organizational silence and job satisfaction and turnover intention, there was no significant relationship between the acquiescent dimension and job satisfaction and turnover intention.