The impact of organizational justice on organizational silence and job satisfaction
Örgütsel adaletin örgütsel sessizlik ve iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 936220
  2. Yazar: ZUBAİR SAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL FARUK DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Örgütsel adalet, Adams'ın eşitlik ilkesine uygun olarak kariyer gelişimi, çalışanların katılımı ve iş tatmini gibi çok çeşitli konuları ele alan çok önemli bir fikirdir. İşyerinde eşit muamele gördüklerinde çalışanlar daha mutlu olacak. Üstelik iş açısından daha verimli olacaklar. Bu çalışmanın amacı örgütsel adaletin işyerlerinde iş tatmini ve örgütsel sessizliği nasıl etkilediğini belirlemektir. Ayrıca çeşitli demografik özellikler ile iş tatmini ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiye yönelik bir analiz yapılmıştır. Örneklem grubu, çeşitli Türk kuruluşlarında çalışan 300 kişiden oluşmaktadır. Örgütsel adalet, çalışanların iş tatmini ve örgütsel sessizlik bir anket kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket yoluyla toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS yazılımı kullanıldı. Araştırmanın bulgularına göre örgütsel adalet genel iş tatminini olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilerken, örgütsel sessizliği olumsuz etkilemektedir. Çeşitli bulgular, dağıtım adaletinin genel iş tatmini üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca demografik özellikler ile genel iş tatmini arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı, demografik faktörler ile örgütsel sessizlik sonuçları arasında ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice is a crucial idea that addresses a wide range of topics, including career advancement, employee engagement, and job satisfaction, in accordance with Adams' principle of equality. When they receive equal treatment at work, employees will be happier. Furthermore, they will be more productive for the business. The purpose of this study is to determine how organizational justice impacts job satisfaction and organizational silence in the workplaces. Furthermore, an analysis was conducted on the relationship between various demographic characteristics and job satisfaction as well as organizational silence. The sample group involved 300 individuals who are employed by various Turkish organizations. Organizational justice, employee's job satisfaction and organizational silence were assessed using a questionnaire. After collecting the responses, SPSS software was used to evaluate and analyze the data that was gathered via questionnaires. According to the study's findings, organizational justice positively and significantly affects overall job satisfaction but negatively affects the organizational silence. Several findings demonstrated that distributive justice have considerable effect on overall job satisfaction. Furthermore, it is found that there is no considerable relationship between demographic characteristics and overall job satisfaction and that there is no considerable relationship between demographic factors and organizational silence conclusions.