The effect of visualization on EFL learners' communication apprehension level in speaking tasks
İmgelemenin konuşma çalışmaları esnasında İngilizce öğrencilerinin iletişim kaygı seviyelerindeki etkisi
  1. Tez No: 539874
  2. Yazar: RASHIN POURABBASKOUHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İngilizce iletişim kurma ihtiyacı, birçok insanı dil derslerine yönlendiren sebeplerin başında gelir. Ancak; birçok dil öğrencisi konuşma becerisi konusunda son derece özenli olsa da, konuşma performanslarının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Büyük bir kaygı durumu olan iletişim kaygısı, neredeyse her konuşma aktivitesinin doğal bir parçasıdır. NLP'de popüler bir teknik olan imgeleme, öğrencilerin kaygı düzeyini azaltmanın önemini vurgulamaktadır. İmgelemenin konuşma aktivitelerinde öğrencilerin kaygıları üzerindeki etkilerini inceleyen bu çalışma, Atılım Üniversitesi'ndeki 18 - 21 yaşları arasında, B1 (alt orta) seviyesindeki 34 öğrenciye uygulanmıştır ve veriler hem öntest hem de sontest olarak kullanılan Yabancı Dil Sınıflarında Anksiyete Ölçeği (FLCAS) ile toplanmıştır. Sonuçların baz alındığı ana odak noktası üç konuşma dersinden önce ve sonra ön testler ve son testler yoluyla toplanan nicel veriler üzerinedir. Bunun yanı sıra, altı gözlemciden gözlem kontrol listelerini tamamlayarak yöntemin etkinliğini yansıtmaları istenmiştir ve öğrencilere ise onların bu tekniğe karşı tutumlarını ölçmek amacıyla bir anket verilmiştir. Üçleme, çalışmanın güvenirlik ve geçerliğini arttırmayı hedeflemiştir. Belirlenen sınırlamalara rağmen, sonuçlar, imgeleme uygulaması sonrasında, öğrencilerin konuşma aktiviteleri sırasında daha az iletişim kaygısı gösterdiklerini ve sözlü iletişimi daha etkin ve emin kurabildiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The need to communicate in English is what brings a lot of people to language classes. However, despite their principle focus on speaking, many language learners have low oral performance. Communication apprehension as a major pattern of anxiety is inherent in almost every speaking task. Visualization, a popular technique in NLP (Neuro-linguistic Programming), emphasizes the importance of reducing the anxiety level of learners. Examining the effectiveness of visualization on learners' anxiety in speaking tasks, this study was implemented on 34 B1 (pre-intermediate) students ranged in age between 18 and 21 at Atılım University. The data were collected through the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS). The questionnaire was administered both as the pre-test and post- test. Concerning the results, the main focus is on the quantitative data gathered through pre-tests and post-tests in three speaking lessons. However, aiming at increasing the validity and reliability of the study, six observers were asked to reflect on the effectiveness of the method through completing the observation checklists. Notwithstanding limitations identified, the results revealed that having applied visualization, language learners show lower communication apprehension during speaking tasks and feel more confident of their oral communication.