Sıçanlarda parsiyel hepatektomi sonrası karaciğer rejenerasyonunda valin, glutamin ve lösin amino asitlerinin ubiquitin-proteozom yolağı üzerine etkisinin PCR array analizi ile belirlenmesi
Determining the effects of valine, glutamine, and leucine amino acids with pPCR array analysis of ubiquitin-proteasome pathway on liver regeneration after partial hepatectomyin rats
  1. Tez No: 539907
  2. Yazar: LAMAN RASULZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA CANBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızda valin, glutamin ve lösin amino asitlerinin sıçanlarda parsiyal hepatektomiden sonra, karaciğer rejenerasyonu üzerine etkilerinin in vivo ortamda Ubiquitin Proteozom Yolağı üzerinden PCR array tekniği kullanılarak genetik profillerinin çıkartılıp karşılaştırılması amaçlanmıştır. Karaciğer rejenerasyonunun bir takım stimulatör ve inhibitör uyaranların karşılıklı karmaşık ilişkileri sonucu düzenlendiği kabul edilmektedir. Büyüme yanıtının başlaması hepatositler ve non parankimal hücreler, ekstra sellüler matriks, metabolitler ve besinler arasındaki kompleks etkileşimler sonucu olmaktadır. Dallı zincir içeren amino asitler (lösin, izolösin, valin) (DZAA) protein sentezi için bir substrat oluşturmasının yanı sıra DZAA'ların birçok hücre fonksiyonunu da kontrol ettiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Karaciğer hasarı sonrası amino asit uygulaması yapılan çalışmalar daha çok serum konsantrasyon düzeyi ve hepatosite growth factor (HGF) üzerine olan etkileri şeklindedir. Çalışmamızda glutamin, valin ve lösin aminoasitlerinin sıçanlarda parsiyel hepatektomiden sonra karaciğer rejenerasyonu üzerine etkileri, Ubiquitin Proteozom Yolağı üzerinden PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) array yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu aminoasitlerin karaciğer rejenerasyonundaki etkilerinin karşılaştırmalı olarak belirlenmesi, karaciğer hasarının iyileştirilmesindeki rollerinin ortaya konması ve tıbbi, fizyolojik, farmakolojik vb. çalışmalarda bu amino asitlerin yaygın olarak kullanılmasını sağlamak hedeflerimizi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the effects of valine, glutamine, and leucine amino acids on hepatic regeneration after partial hepatectomy in rats by using PCR array technique over Ubiquitin-Proteasome Pathway in vivo to determine genetic profiling. Experimental studies have shown that post-partial hepatectomy, liver regeneration is a beneficial effect of the administration of amino acids such as L-Glutamine, L-Arginine, and L-Glycine. However, there is no study of the impact of leucine and valine on post-prandial liver regeneration process and signaling pathways from branched-chain amino acids (BCAA). It is accepted that liver regeneration is eventually regulated by some mutually complex associations of stimuli and inhibitory stimuli. The onset of the growth response is the result of complex interactions between hepatocytes and non-parenchymal cells, extracellular matrix, metabolites, and nutrients. Studies have shown that branched-chain amino acids (valine, leucine, and isoleucine) not only form a substrate for protein synthesis but also control many cell functions. The studies on amino acid administration after liver damage are mostly of serum concentration level and effects on hepatocyte growth factor (HGF). In our study, the effects of glutamine, valine, and leucine amino acids on liver regeneration after partial hepatectomy in rats were determined using the Ubiquitin Protease Pathway polymerase chain reaction (PCR) array method. The comparative determination of the effects of these amino acids in liver regeneration, the role of improving liver damage, and the use of medicinal, physiological, we aim to ensure that these amino acids are widely used in studies.