Two strands model of the soft systems in action: The case of an SME in automotive component and defense industry
İki parçalı yumuşak sistemler metodolojisinin otomotiv parça ve savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren bir KOBİ'ye uygulanması
- Tez No: 539908
- Danışmanlar: PROF. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) yarattıkları istihdam ve toplam katma değere olan katkıları nedeniyle ekonomi açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler. KOBİ'lerin problemlerinin çözümünde yardımcı olmak ve iş süreçlerini daha verimli bir hale getirmek hem gerçek vakaları inceleme şansı bulan araştırmacılar açısından hem de daha başarılı hale gelen KOBİ'ler açısından fayda sağlamaktadır. Bu tez, İki Parçalı Yumuşak Sistemler Metodolojisi'ni uygulayarak otomotiv parça ve savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren bir KOBİ'nin iş süreçlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu metot, Mod 1'e göre daha pratik ve tekrarlanan bir yaklaşım olarak kabul edilmekte ve problem durumun kurum içerisinde sosyal, kültürel ve politik açılardan değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışma verileri şirket çalışanlarıyla, partnerleriyle ve sahibiyle yapılan görüşmelerle; şirketin günlük iş akışının gözlemlenmesiyle ve gerek görülen belgelerin şirket tarafından sağlanması ile elde edilmiştir. Literatürde bulunabildiği kadarıyla, bu yöntemi tamamen uygulayan ve orijinal çalışmalar olarak yayınlanmış 3 adet makale bulunmaktadır. Bu çalışma bulunabildiği kadarıyla belirtilen sektörlerde İki Parçalı YSM'nin ilk uygulamasıdır. Aynı zamanda literatürde bulunabildiği kadarıyla metodu bir KOBİ'ye uygulayan çalışmaya da rastlanmaması dolayısıyla bu alanda da ilk çalışma olmuştur. Uygulandığı sektör ve firma açısından doldurduğu bu boşluklar göz önüne alındığında çalışmanın literatüre önemli bir katkısı olacağına inanılmaktadır. Çalışmanın bulguları şirketin iyileşmesi için önemli öneriler içermektedir ve bazı öneriler şirket tarafından hayata geçirilerek daha başarılı iş süreçleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have significant value for the economy as being a source of employment opportunities and creating a large portion of the total added value. Guiding them to solve their problems or improving their work processes is beneficial for both parties as researchers gain real-world experiences. This thesis aims to improve an SME's work processes by adopting the Two Strands Model of Soft Systems Methodology. This model is a more practical and iterative approach than Mode 1 that it considers social, cultural and political sides of the problem situation. The study was conducted by interviewing the employees, partners and the owner of the SME; observing the SME's daily flux and collecting the necessary documents provided by the SME. As found in the literature, there are only three journal papers that fully apply Two Strands Model on real cases and they all published as original papers. This thesis is the first study that applies the Two Strands Model to the automotive component industry and also the defense industry. Since there is not any paper found in the literature that applies that methodology to an SME, another significance of this thesis is that it collaborates with an SME. Therefore, it is believed that this thesis provides valuable insight by filling a gap about SMEs that operates in important sectors. The findings of the thesis ensured beneficial suggestions to the SMEs and some of the suggestions already applied and developments in the work processes achieved.