Cebirler üzerinde çaprazlanmış modüllerin (Ko)homolojisi
(Co)homology of crossed modules of algebras
  1. Tez No: 539932
  2. Yazar: ELİF ILGAZ ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezde öncelikle W ile DiagN funktorları tanımlanmıştır. Daha sonra E bir simplisel R-cebir olmak üzere simplisel homotopi tanımları kullanılarak DiagNE ile WE nin simplisel homotopi denk olduğu hatta WE nin DiagNE nin bir güçlü simplisel deformasyon geriçekimi olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca bir simplisel R-cebirin simplisel R-modül sınıflandırması tanımlanarak simplisel R-cebirin (ko)homolojisi tanımlarına yer verilmiştir. Daha sonra çaprazlanmış modül kavramı ve örnekleri ile kategoriksel R-cebir kavramı ifade edilerek çaprazlanmış modül kategorisi XMod ile kategoriksel R-cebir kategorisi cAlgR nin denkliği gösterilmiştir. Son olarak bir çaprazlanmış R-modülün simplisel R-modül sınıflandırması tanımlanarak çaprazlanmış R-modülün (ko)homoloji tanımları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly we define the functors W and DiagN using definitions about simplicial homotopy. Then, we also prove that DiagNE and WE are simplicial homotopy equivalent, and also WE is strong simplicial deformation retract of DiagNE where E is simplicial R-algebra. However, we obtain a definition called (co)homology of simplicial R-algebra by defining classifying simplicial R-module of any simplicial R-algebra. On the other hand, we show that the category of crossed modules XMod and the category of categorical R-algebras cAlgR are categorical equivalent. Finally, we obtain (co)homology of a crossed R-module by defining classifying simplisel R-module of a crossed R-module.