Bazı bor bileşikleri içeren polipropilen (PP) esaslı nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polypropylene (PP) based nanocomposites containing some boron compounds
  1. Tez No: 539933
  2. Yazar: MUSA KAZIM ÇAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında matris malzemesi olarak PP ile TPU polimerleri kullanılmıştır. Geleneksel polimer kompozit takviye elemanın dışına çıkarak daha farklı malzemeler elde etme düşüncesi ile nano partikül bor bileşikleri (h-BN, B2O3) içerikli PP, TPU kompozit malzeme elde edilmesiyle numuneler elde edildi. Bu kompozit malzemelerin yapısal (FT-IR), termal (DSC ve TGA), mekanik (Germe-Çekme, DMA, Üç nokta eğme), ve Shore-D sertlik değerleri ve morfolojik (SEM) analizleri yapılarak özellikleri incelendi. %2 h-BN içeren MKC-4 kompozit ile %2 B2O3 içeren BCK-5 kompozit numuneler karşılaştırıldığında BCK-5 numunesinin bozunma sıcaklığı daha düşük sıcaklık değerlerinde başladığı görülmektedir. Ayrıca h-BN ve B2O3 takviye malzemeleri kıyaslandığında h-BN takviyesi içeren MKC-4 kompoziti ve B2O3 takviyesi bulunan BCK-5 kompoziti karşılaştırıldığında; B2O3 partiküllerinin yapı içerisindeki dağılımının heterojen ve kümeleşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, PP and TPU polymers are used as matrix material. Nano-particle boron compounds (h-BN, B2O3) containing PP, TPU composite material. These composite materials were analyzed by structural (FT-IR), thermal (DSC and TGA), mechanical (Stretch-Tension, DMA, Three point bending) and Shore-D hardness points and morphological (SEM) analyzes. For BCK-5 composite samples containing 2% h-BN with MKC-4 composite and 2% B2O3, the BCK-5 sample shows that the degradation grade starts at lower temperature values. In addition, when the h-BN and B2O3 reinforcement materials were compared, it is seen that the distribution of B2O3 particles with in the structure was heterogeneous and compared to with h-BN supplement containing MKC-4 composite with and supplementation.