Ultrases uygulama süresi ve genliğinin naproksen sodyumun parçacık boyutu ve çözünebilirliğine etkisi
  1. Tez No: 431053
  2. Yazar: AYGÜN CEREN İLDAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SAVAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı naproksen sodyum (NapNa) etken maddesinin partikül boyutuna ultrases şiddeti ve süresinin etkisi araştırılmasıdır. NapNa'nın parartikül boyutu ve çözünürlüğüne ultrases şiddeti ve süresinin etkisi, zeta potansiyel, UV, taramalı elektron mikroskpu (SEM), X-ışınları kırınımı (XRD), fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve diferansiyel tarama kalorimetri (DSC) ölçümleri kullanılarak incelenmiştir. Farklı ultrases şiddeti ve süresinin ilaç etken maddelerinin yüzey morfolojisinde ve kristal yapısında değişikliğe sebep olduğu belirlenmiştir. Ultrases uygulama süresini ve genliği ile yüzey alan artırımı ve kristal boyuttaki küçülme ile lineer bir ilişki olmadığı bunun yerine optimum ultrases süresi ve şiddetinin etken maddelerinin partikül boyutunu küçültmede, yüzey alanını ve dolayısı ile çözünürlüğü artırmada oldukça etkin olduğu gözlenmiştir. Çekirdeklenme, polimorf oluşumu ve istenen polimorf yapıyı elde etmek için optimum ultrases uygulanma şiddeti ve süresi belirlenmiş ve etken maddenin uygun polimorfik yapısının elde edilmesi için önemli bilgiler elde edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre değişik şiddet ve sürelerde ultrases uygulanmasının, polimorfik kontrol, eleme ve uygun polimorfik yapı elde etmede büyük potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir. Polimorfik kontrol, eleme ve uygun yapı elde etme yeni ilaç geliştirme ve keşfi için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to investigate the effect of ultrasound intensity and expose time of naproksen sodium (NapNa) active ingredient to the particule size. Nanoparticles drug delivery systems have very great importance for the diagnosis and treatment of disease . These systems provides an important contribution to increase the solubility and absorption of drugs, parenteral application, reduce drug side effects, drug targeting and drug stability. Particularly, low bioavailability of poorly soluble drugs is one of the biggest problems. In this project, ultrasonic intensity and duration effect to crystallization process were studied active ingredient of ezetimibe, ketoconazole (KTZ) and naproxen sodium. Effects of these active ingredients to the crystallization process was examined using resolution, zeta potential, UV scanning electron mikroscope (SEM), X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) and differential scanning calorimetry (DSC) measurements. The surface morphology and crystal structure of the drug active substances changed by applying different ultrasound intensity and duration. The surface are and solubility increse while the particul size of drug active substances decrase with optimum ultrasound intensity and duration. On the other hand, optimum ultrasound intensity and duration was determined for selective nucletion, polymorph formation and to obtain the desired polymorph. According to the obtained results, different ultrasound intensity and duration application have great potential to achieve for polymorphic control, elimination and appropriate polymorphic formation. The polymorphic control, elimination and obtained appropriate polymorphic formation are important for new drug development and exploration.