Örgütsel sessizliğin, iş sonuçlarına etkisi: Eğitim sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of organizational silence on work outcomes: A research into the education sector
  1. Tez No: 539951
  2. Yazar: FATİH PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ DEMİRKOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada Örgütsel sessizliğin örgütsel güven, performans ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisini ölçmek amaçlanmıştır. Örgütsel sessizlik; kabul edilmiş sessizlik, savunma amaçlı sessizlik ve örgüt yararına sessizlik olmak üzere üç alt boyutta, örgütsel güven; örgüte güven ve yöneticiye güven olmak üzere iki alt boyutta ele alınmıştır. Örgütsel sessizlik alt boyutlarının örgütsel güven, performans ve işten ayrılma niyeti değişkenlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Örgütsel sessizlik, örgütsel güven, performans ve işten ayrılma niyeti değişkenleri ile ilgili literatür taraması yapılmış, daha önce bu değişkenleri ve değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini inceleyen araştırmalar incelenmiştir. Ardından araştırmanın modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Son olarak araştırma sonuçları verilmiş ve bu sonuçlar literatüre dayanarak tartışılmıştır. Çalışmanın örneklemi İstanbul ilinde görev yapmakta olan 468 öğretmendir. Öğretmenlere örgütsel sessizlik, örgütsel güven, performans ve işten ayrılma niyeti ölçekleri uygulanmıştır. 468 anket faktör, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutularak örgütsel sessizliğin örgütsel güven, performans ve işten ayrılma niyetine etkisi ölçülmüştür. Demografik analizlerle araştırma desteklenmiştir. Sonuç olarak araştırmada oluşturulan on iki hipotezden sekizi kabul edilmiş, dördü kabul edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the relationship between organizational silence, organizational trust, performance and intention to leave. Organizational Silence is consisted of three dimensions as Accepted Silence, Silence for Defense Purpose and Silence for Organization Benefit. Organizational trust is consisted of two dimensions as trust to organization and trust in manager. Organizational silence sub-dimensions were investigated in terms of how they affect organizational trust, performance and intention to leave. A literature search was conducted about the variable of organizational silence, organizational trust, performance and intention to leave, and previous researches that examined the relationship between these variables were examined. After then the model and hypotheses were formed. Finally, the results of the research were discussed based on the literature. A questionnaire including organizational silence, organizational trust, performance and intention to leave was applied to 468 teachers working in Istanbul. 468 survey factors were measured the effect of organizational silence on organizational trust, performance and intention to leave by correlation and regression analyzes, and also the study was supported by demographic analysis. As a result, 8 of the 12 hypotheses were accepted and 4 of them were not accepted.