Rat osteoartrit modelinde farklı intraartiküler enjeksiyon tedavilerinin yürüme analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation with gait analysis of different intraarticular injection treatment analysis at rat osteoarthritis model
- Tez No: 539978
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişen tıp ile birlikte günümüzde insan ömrü ve yaşlı nüfus oranı giderek artmaktadır. İnsan ömrünü uzatabilmenin yanında bu uzun ömür boyunca kişilerin fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı ve konforlu kalabilmeleri de tıp biliminin amaçlarındandır. Yaşlanmayla kişilerde kronik hastalıkların sayısı artmakla birlikte kişinin fiziksel güç ve performans kapasitesi azalmaktadır. Yürüme, bir yerden bir yere hareket etmek amacıyla, en az biri her zaman yer ile temas halinde olacak şekilde, destek ve ilerlemek için iki bacağın birlikte kullanılması eylemidir. Yaşlanma sonucu fiziksel kapasitenin azaldığı insan bedeninde yürüme süresi, yürüme mesafesi ve yürüyüş döngüsünde olumsuz yönde değişiklikler olması kaçınılmazdır. Bu olumsuz değişimlere bazı dejeneratif hastalıklar direk olarak etki etmektedir. Osteoartrit (OA) yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artan yaygın bir eklem hastalığıdır. En sık etkilenen eklem diz eklemidir ve bu hastalığın diz ekleminde neden olduğu ileri derece gonartroz hastalarda hayat standartlarını çok düşürmekte, büyük bir ağrı kaynağı olmakla birlikte hastaların dengeli ve rahat şekilde hareket edebilme yeteneklerini ellerinden almaKtadır. Bunu hem yarattığı deforme ve ağrılı eklemin hareket açıklığını kaybetmesiyle hem de eklemdeki propriyosepsiyon hissinin azalmasıyla gerçekleştirmektedir. OA tedavisinde günümüzde öncelikli olarak konservatif yöntemler kullanılmakta olup bu yöntemlerin önemli bir kısmını ise İA enjeksiyonlar oluşturmaktadır. Mevcut kullanımda olan kortikosteroid, hyalüronik asit, PRP gibi ajanlara ek olarak çalışmamızda ASTA molekülü de, MİA ile indüklenen OA'lı rat modelleri üzerinde denenmiştir. Tüm bu uygulamaların öncesi ve sonrasında Catwalk cihazı üzerinde ratlar yürütülerek veriler kayıt altına alınmıştır. Sonuçlar ele alındığında öncelikle Catwalk cihazının OA'lı rat deney modellerinde uygun bir yöntem olduğunu gördük. Sonrasında ise MİA'nın fizyopatolojik olarak dejeneratif OA'i taklit etmesi nedeniyle rat OA modellemesinde uygun bir kimyasal ajan olduğunu tespit ettik. Çalışmamızın başka bir sonucu ise, OA sonrası yapılan tüm İA enjeksiyon gruplarında klink olarak düzelme olduğunu gördük. Son olarak güçlü bir antioksidan olan, OA tedavisinde İA enjeksiyon olarak kullanımı henüz deneme aşamasında olan ASTA molekülünün rat OA modelleri üzerinde anlamlı düzelmeler sağladığı görüldü. Bunu sonucunda ileride ASTA tedavisinin, mevcut olarak kullanılan tedavilere alternatif olarak kullanılabileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing medicine, human life and elderly population rate is increasing. In addition to prolonging human life, it is one of the aims of medical science to keep people physically, psychologically and socially healthy and comfortable during this long life. Although the number of chronic diseases increases with aging, the physical power and performance capacity of the person is decreasing. In order to move from one place to another, walking is the act of using two legs together to support and advance, at least one is always in contact with the ground. It is inevitable that the human body in which the physical capacity decreases as a result of aging, changes in walking time, walking distance and walking cycle. Some degenerative diseases directly affect these negative changes. OA is a common joint disease with increasing prevalence. The most commonly affected joint is the knee joint and this disease causes severe knee joint gonarthrosis in patients with very high quality of life. It accomplishes this both by the deforming and painful joint that loses the range of motion of the joint and by reducing the feeling of proprioception in the joint. Currently, conservative methods are being used primarily in the treatment of OA, and a significant proportion of these methods are intraarticular (IA) injections. In addition to agents such as corticosteroids, hyaluronic acid and PRP, ASTA molecule was tested on MIA-induced OA rat models. Before and after all these applications, rats were carried out on Catwalk device and data were recorded. When the results were considered, we found that the Catwalk device was an appropriate method in OA rat experimental models. Afterwards, we found that MIA was a suitable chemical agent in rat OA modeling because it mimics the pathophysiologic degenerative OA. As a result of our study, we observed a clinker improvement in all IA injection groups after OA. Finally, it was observed that the ASTA molecule, which is a potent antioxidant, is currently being used as an injection of IA in the treatment of OA, provides significant improvements in rat OA models. As a result, it is estimated that ASTA treatment may be used as an alternative to currently used treatments.