Gestasyonel diabetes mellitus hastalarında P dalga dispersiyonu ve atrial ileti süresi değerlendirilmesi
Assessment of atrial conduction time and P wave dispersion in patient with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 540076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SİNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) ilk olarak gebelikte başlayan veya gebelikle farkına varılan herhangi bir düzeydeki glukoz tolerans bozukluğudur. GDM'li kadınlarda uzun dönem takiplerde tip 2 diabetes mellitus (DM) ve kardiovasküler hastalık gelişme riski artmıştır. DM‟lu hastalar atriyal fibrilasyon gelişimi açısından yüksek risk altında oldukları gibi atriyal fibrilasyonlu hastaların önemli bir kısmı da diyabetiktir. Uzamış P dalga dispersiyonu ve doku Doppler ekokardiyografi ile elde edilebilen elektromekanik gecikme sürelerinin atriyal fibrilasyon gelişiminin noninvaziv prediktörleri olduğu bilinmektedir. Ayrıca atriyal fibrilasyonu gelişimini de öngörebileceği bilinmektedir. Çalışmamızda, GDM hastalarında atriyal ileti süresi ve P dalga dispersiyonu değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 30 GDM hastası ve 30 sağlıklı gebe gönüllü dahil edildi. Atriyal elektromekanik süre (PA) doku doppler ile lateral mitral anulus (PA lateral), septal mitral anulus (PA septum) ve sağ ventrikül trikuspit anulus (PA trikuspit) ölçüldü. P dalga dispersiyonu (PDD) on iki derivasyonlu elektrokardiyografide ölçülebilen maksimum P (Pmax) dalga süresinden minimum P (Pmin) süresinin çıkartılmasıyla elde edildi. Sonuçlar GDM ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında yaş, gestasyon haftası ve demografik özellikler açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is a glucose tolerance disorder at any level that starts with pregnancy or is noticed during pregnancy. The risk of developing type 2 diabetes mellitus (DM) and cardiovascular disease has increased in women with GDM during long-term follow-up. DM patients are at high risk for atrial fibrillation, and a significant proportion of patients with atrial fibrillation are diabetic. It is known that prolonged P wave dispersion and electromechanical delay times obtained by tissue Doppler echocardiography are noninvasive predictors of atrial fibrillation development. It is also known that it can predict the development of atrial fibrillation. In our study we aimed to asses atrial conduction time and P wave dispersion in GDM patients. Materials and Methods: 30 patients with GDM and 30 healthy pregnant women were included in the study. Atrial electromechanical time (PA) was measured by tissue doppler lateral mitral annulus (PA lateral), septal mitral annulus (PA septum) and right ventricular tricuspid annulus (PA tricuspid). P-wave dispersion (PDD) was obtained by subtracting the minimum P (Pmin) time from the maximum P (Pmax) wave time that can be measured in twelve-lead electrocardiography. The results were compared with GDM and control groups. Results: No difference was found between the two groups in terms of age, gestational week and demographic characteristics.