Balıklıgöl yaya yüzey zemin kaplamasında kullanılan doğaltaşların kayma direncinin ölçülmesi
The measurement of sliding resistance of natural stones used for Balikligol pedestrian surface flooring
  1. Tez No: 540212
  2. Yazar: AHMET AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ilimizde bulunan Balıklıgöl ve çevresinde yaya yüzey zemin kaplaması olarak kullanılan taşın kayma risklerinin (potansiyellerinin) belirlenmesinde etken olan kayma direnci özelliklerinin belirlenmesi ve güvenlik sınıflamasının yapılması amacıyla ölçümler yapılmıştır. Bu amaçla günümüzde yaya yüzey zemin kaplamalarının kayma dirençlerinin belirlenmesinde TS EN 14231“Doğaltaşlar-Deney Metotları-Pandül Deney Donanımıyla Kayma Direncinin Tayini”standardına göre çalışan ve yaya yüzey zemin kaplamalarının kayma dirençlerinin hem kuru ve hem de ıslak ortamda ölçülmesinde kullanılan Pandül test cihazı kullanılmıştır. 16 farklı bölgede ve iki farklı ortamda ölçümler sahada yapılmış ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Genel olarak bakıldığında kuru ortamda çok güvenli sınıfında değerler elde edilirken ıslak ortamda ise birkaç alan haricinde kayma potansiyellerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ölçüm yapılan alanlarda özellikle ıslak ortamda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the features of sliding resistance and perform measures in order to make security classification for assesing sliding risks (potentials) of stones used for surface covering on walk ways at and around Abraham See in Sanliurfa province. For this purpose a pendul test device“Natural Stones Experimental Methods Determination of Sliding Resistance by Using Pendulum Experiment Device”which is working according to the standards of TS EN 14231 was used for determining sliding resistance of floor surface coverings of walk ways both in dry and wet conditions and measurements were performed in 16 different regions and the obtained data were record. Values obtained under dry conditions were generrally of high security classes while sliding potentials of the stones under wet conditions were determined to be very high except for in certain areas. The results suggested that security measurement should be taken especially in the considered regions under wet conditions.