Malation toksisitesine karşı naringin ve naringenin flavonoidlerinin Saccharomyces cerevısıae kültüründe biyokimyasal etkilerinin belirlenmesi
Determination of biochemical effects of naringin and naringenin flavonoids against malathion toxicity in Saccharomyces cerevisiae culture
- Tez No: 540213
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Saccharomyces cerevisiae L. üzerinde malation toksisitesine karşı naringin ve naringenin flavonoidlerinin etkileri araştırıldı. Malation kimyasal olarak organofosfatlı bileşikler grubundan olan bir insektisittir. Malation ihtiva eden insektisit türevleri hem yaşam alanlarının çevresindeki zararlı böceklere karşı hem de zirai olarak kullanılan tarım alanlarındaki zararlı böceklere karşı kullanılmaktadır. S. cerevisiae moleküler, biyokimya ve genetik çalışmalarda kullanılan en iyi hücre modelidir. Antioksidanlar içindeki endojen antioksidanlar başlıca olarak vitaminler ve flavonoidlerdir. Naringin ve Naringenin flavonoidler içinde yer alan moleküllerdir. Çok sayıda in vitro çalışmalarda naringin ve naringeninin antikanser, süperoksit süpürücü etkisi ve antimikrobiyal etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, S. cerevisiae kültürüne düşük (40 mg) orta (80 mg) ve yüksek (160 mg) dozlarda malation uygulaması sonunda hücre peletleri üzerinde yağ asidi, vitamin, glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri incelendi. Malation ve flavonoidlerin uygulaması sonucunda, dozlarına göre maya hücresindeki yağ asidi düzeylerinde farklılar gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of naringin and naringenin flavonoids against malation toxicity on Saccharomyces cerevisiae L were investigated. Malation is an insecticide that is chemically composed of a group of organophosphate compounds. Insecticide derivatives containing malation are used against harmful insects both in the vicinity of habitats and against harmful insects in agricultural areas. S. cerevisiae is the best cell model used in molecular, biochemical and genetic studies. Endogenous antioxidants in antioxidants are mainly vitamins and flavonoids. Naringine and naringenine are molecules in flavonoids. In a large number of in vitro studies, it has been determined that naringin and naringenin have anticancer, superoxide scavenging and antimicrobial effects. In this study, fatty acid, vitamin, glutathione and MDA levels on cell pellets were examined at the end of malation application in low (40 mg) medium (80 mg) and high (160 mg) cultures of S. cerevisiae cultures. As a result of application of malathion and flavonoids, the fatty acid content of the yeast cells was different according to their doses.