Effect of chamfered nozzle geometry on impinging jet flow
Daralan lüle geometrisinde pah kırmanın çarpan jet akım yapısına olan etkisi
- Tez No: 540214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çarpan jet akışının ünlü ve çok çalışlan teknik olma nedeni çeşitli endüstriel alanlarda kullanılmasıdır. Basit kurutuculardan gelişmiş gaz türbinlerine kadar tüm alanlarda kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı şimdiye kadar hem sayısal hem de deneysel çalışmalarla bu teknik incelenilmiştir. Çarpan jet akışınn yapısının öğrenilmesi, bu tekniği verimli bir şekil uygulamasını da beraberinde getirecektir. Şimdiye kadarki çalışmalarda farklı parametreleri incelenmiştir. Bu parametreler, Reynolds sayısı, Mach sayısı, jet'le hedef arası mesafe ve çoklu jet durumunda jetler arası mesafe'dir. Buna ilave olarak, farklı jet geometrilerini incelenmesi üzerine de çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada da daralan lüle geometrisinde pah kırmanın akış yapısına oan etkisi incelenmiştir. Üç farklı açı incelenmiştir. Bunlar 00, 300 ve 450'dir. Açı deyişimine ek olarak, tüm deneyler iki farklı Reynolds sayısı (9,600 ve 19,200) ve üç ayrı jet'le hedef arası mesafede (H/dn = 4, 6, 10) yapılmıştır. Akış yapılarını incelemek adına, sıcak tel analizleri de yapılmış ve basınç dağılımı verileriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread usage of impingement cooling makes this technique popular. From simple hand drier to advanced gas turbine, most of the industries use this technique for drying or cooling. Therefore, many studies both experimental and numerical are conducted to study every aspect of this technique. However, for optimum usage of this technique, the affecting parameters should be analyzed and designed accordingly. There are important parameters, which directly influences the heat transfer efficiency of jet impingement. These nozzle parameters are Reynolds number, depending on the flow speed and sizing of the jet nozzle, Mach number, jet-to-target spacing, jet-to-jet spacing and finally jet geometry. So far, variety of geometries have been tried and analyzed to study the flow structures and contribution to the heat transfer. Because, studying the flow structures would bring us at the end to the optimum shape of efficient heat transfer by impinging jet technique. Through this study another jet geometry, which is the chamfered, was studied. The experimental study was conducted by 00, 300 and 450 chamfered nozzles for two different Reynolds number (9,600 and 19,200) and for three different jet-to-target spacings (H/dn = 4, 6, 10) to observe the effect of these parameters. To understand the flow field, hot wire anemometer measurements were conducted and backed up with pressure measuerements.