Geleneksel ve üretken biçimlendirme yaklaşımlarının mimari tasarım yarışmaları üzerinden analizi
Analysis of traditional and generative formation approaches from architectural design contests
- Tez No: 540233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mimarlık; toplumsal, ekonomik, teknolojik boyutlarının ötesinde temelde, mekân tasarlama ve nesneleri biçimlendirme eylemi gerçekleştirir. Mimarların biçimlendirme sürecine nasıl başladığı veya hangi yöntemleri kullandığı büyük bir araştırma konusudur. Bu çalışma kapsamında da mimari biçimlendirme için geliştirilen geleneksel ve üretken biçimlendirme yaklaşımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda biçimlendirme yaklaşımlarının bilgi ve teknolojiyle yeni bir boyut kazandığı 21.yy'da mimarlıkta biçimlendirme yaklaşımları, ülkemizde ve dünyada 21.yy'da düzenlenmiş mimari tasarım yarışmaları üzerinden ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, mimari tasarım yarışmalarından seçilen tasarımların biçimlenmesini etkileyen biçimlendirme yaklaşımları kararlarının analizi yapılarak, tasarıma etki eden faktörler ve yaklaşımlar belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; üretken biçimlendirme yaklaşımlarının, biçimsel alternatif üretmedeki başarısı, tasarımın dönüşümüne olanak vermesi, strüktürden malzemeye, mekân örgütlenmesinden kültürel verilerin izlerinin mimari tasarım sürecine taşınmasına kadar birçok veriyi kullanabilmesi nedeniyle, mimari tasarımın biçimlenmesinde geleneksel biçimlendirme yaklaşımlarına göre daha etkin olarak kullanılmaya başlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Architecture, beyond its social, economic and technological usage, is concerned with designing spaces and shaping objects. How architects begin the process of design and which methods they employ is a considerable research interest. This study has evaluated some of the generative shaping approaches used for architectural design. This topic was investigated through the lens of architectural design contests held over the world in the 21st century, a time when design methods have recently been bolstered by advancing information and technology networks. Decision-making processes of generative shaping approaches from architecture contests were analysed and factors and approaches influencing design were attempted to be found. As a result, generative shaping approaches are used more effectively than traditional shaping approaches in the architectural design process since generative shaping approaches can use many data more predominately in design process such as from structure to material, from spatial organization to producing successful alternative forms to architectural design process.