Hirota bilineer metot ve uygulamaları
Hirota bilinear method and applications
  1. Tez No: 540234
  2. Yazar: MELİKE KAPLAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez kapsamında, lineer olmayan kısmi diferensiyel denklemlerin çoklu-soliton çözümlerini içeren çeşitli tipte çözümleri elde edilerek bu çözümlerin birbiriyle ve literatürde var olan çözümlerle karşılaştırılmalarına yer verilmiş ve bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu amaçla Hirota bilineer metot, sadeleştirilmiş Hirota bilineer metot, Hirota bilineer denklemlere uygulanan lineer üst üste bindirme prensibi, çoklu üstel fonksiyon metodu ve genişletilmiş homojen denge metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different types of solitary wave solutions consisting of multi-soliton solutions for various nonlinear partial differential equations were obtained and classifications were done by comparing the solutions with the existing ones in the literature and within each other. For this purpose, Hirota's bilinear method, simplified Hirota's bilinear method and linear superposition principle applying Hirota bilinear equations, multiple exp-function method and extended homogeneous balance method were used.