Oluşum tipi denklemlerin hirota bilineer formları ve etkileşim çözümleri
Hirota bilinear forms of evolution type equations and their interaction solutions
  1. Tez No: 819377
  2. Yazar: MELİH ZEYNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında bazı oluşum tipi denklemlerin Hirota metodu ile tam çözümlerinin elde edilmesi araştırılmıştır. Bu anlamda Hirota bilineer formuna sahip olan yeni bir (3+1)-boyutlu oluşum tipi modelin çeşitli fiziksel özellikleri haiz olan tam çözümleri elde edilmiştir. Bu noktada, nöral ağ metodu tekniği ile birçok çözüm formu önerilmiş (tek tabaka, 4-3-1, 4-2-3 ve 4-2-2 nöronlu çoklu tabaka halleri için) ve çözüm formlarındaki parametrelerin değişik halleri için sayısal simülasyon sunulmuştur. Elde edilen çözüm formları olarak genelleştirilmiş ve klasik lump, periyodik tip I ve tip II, haydut dalga ve nöral ağ tipi çözümleri teşkil edilmiştir. Bunun yanında Hirota bilineer formuna sahip bazı modeller için lineer terkip prensibi ele alınmıştır. Son olarak ise bir analitik şema yardımıyla (basitleştirilmiş Hirota) bazı oluşum tipi denklemlerin 1-soliton, 2-soliton ve 3-soliton çözüm formları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hirota method was investigated to obtain the exact solutions of some evolution type equations. In this sense, exact solutions with various physical characteristics of a new (3+1) dimensional evolution type model with the Hirota bilinear form have been obtained. The neural network method technique proposes many solution forms (for single-layer, multi-layer with 4-3-1, 4-2-3, and 4-2-2 cases). Numerical simulations are presented for different cases of the parameters in the solution forms. The obtained solution forms are generalized and classical lump, periodic type I and type II, rogue wave, and neural network type solutions. In addition, the linear composition principle is discussed for some models with Hirota bilinear form. Finally, 1-soliton, 2-soliton, and 3-soliton solution forms of an evolution type equation were obtained with the help of simplified Hirota analytical scheme.