Epizodik migrenin kronikleşmesinde etkili olan demografik, fenotipik, epigenetik ve temel klinik özellikler
The effect of demographic, phenotypic, epigenetic and basic clinical properties on chronification og episodic migraine
- Tez No: 540242
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ÖZGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, başağrısı poliklinikleri kapsamında izlenen hastalarda epizodik migren tanısı alıp tedavi uygulandığı halde, hastaların kronikleşmesini etkileyen faktörleri saptamaktır. Bu amaçla, Mersin Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Nöroloji Polikliniği bünyesinde yürütülen Başağrısı Polikliniği kapsamında 1999-2017 yılları arasında, Başağrısı Veri Tabanı isimli özgün bir veri setinde takibi yapılan, en az iki viziti olan epizodik migren tanılı 964 vakadan, ikinci vizitinde kronik migrene dönüşen 68 ve kronikleşmemiş 138 hasta çalışmada değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadıkları Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Normal dağılım varsayımı sağlayan değişkenler ort±sd cinsinden özetlenirken, varsayımı sağlamayan değişkenler medyan (min.-max.) şeklinde özetlenmiştir. Kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde cinsinden verilmiştir. İki grup ortalaması karşılaştırılmasında, normal dağılım varsayımı sağlandığı durumda, Student t testinden, sağlanmadığı durumda ise Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için testi gerçekleştirilmiştir. Elde edilecen bulgular, vertigo, kranial otonom belirti varlığı, komorbid alerji varlığının migrenin kronikleşmesinde etkili olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Bunun yanında, osmofobi, komorbid eşlik eden Diabetis Mellitus, koroner arter hastalığı ve açlıkla tetiklenen baş ağrısının, kronikleşme eğiliminin olmadığı, epizodik migrende daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to determine the factors affecting the chronicity of patients with episodic migraine in patients undergoing headache polyclinics. For this purpose, in the context of the Headache Polyclinic carried out within the scope of Mersin University Neurology Clinic, between the years 1999-2017, migraine patients were evaluated in the study. Patients are recorded at a special data base called“Headache Data Base”. 964 patients included in study have at least two recorded visit. 68 patients transformed chronic migraine and 138 non - chronic migraine patients studied. Statistical analysis was performed by Shapiro Wilk test to determine whether the variables were suitable for normal distribution. The variables that provide the assumption of normal distribution are summarized in terms of ort ± sd, while the variables that do not provide the assumption are summarized as median (min.-max.). Categorical variables are given in terms of numbers and percentages. In the comparison of two groups averages, Student t test and Mann Whitney U test were used in case of normal distribution assumption. Kikare test was conducted to examine the relationship between categorical variables. The results showed that the presence of vertigo, cranial autonomic symptoms, and the presence of comorbid allergy were effective in the chronicity of migraine. In addition, osmophobia, comorbid concomitant Diabetis Mellitus, coronary artery disease and headache triggered by hunger were observed to be more prevalent in episodic migraine.