Computer aided design of heat exchangers
- Tez No: 5403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
02ET BİLGİSAYAR YARDIMI İLE ISI DE?İŞTİRİCİLERİ TASARIMI ÖZ AL, M. Ûker Yüksek Lisans Tezi, Kimya Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Nurcan Baç Şubat 1989, 182 sayfa Sürekli artan enerji fiyatları ve imalat maliyetleri yüzünden yüksek enerji verimli tasarım kesin bir gereklilik kazanmaktadır. Bu durum, en elverişli tasarıma sahip, enerji verimi yüksek ısı değiştiriciler üzerindeki talep artışının bir göstergesidir. Günümüzde ısı değiştiricisi tasarımında bilgisayar kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle bu alanda bilgisayar donanım ve yazılım teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bir çok önemli atılımlar yapılmıştır. Bununla beraber, hemen hemen bütün tasarım program ve algoritmaları gizli tutulmaktadır. Isı değiştiricisi ısıl tasarımı, bir çok önemli karar noktalan ve yinelemeli döngülere ilave olarak, uzun süren, zahmetli ve insan hatalarına açık, karmaşık hesaplar içermektedir. Bu durum bilgisayar uygulamalarını çekici bir hale getirmektedir. Bu çalışmada, TEMA standartlarına göre kabuk ve borulu ısı değiştiricilerin tasarımı için hazırlanmış bir bilgisayarprogramı ve algoritması sunulmaktadır. Program, kimya endüstrisinde çok sık karşılaşılan 243 kimyasal maddenin fiziksel özelliklerini hesaplayarak, kabuk ve borulu soğutucu, ısıtıcı, yoğuşturucu ve reboylerlerin ısıl tasarımlarını en uygun ısı değiştiricisi seçimine uygun olarak hazırlayabilmektedir. Geliştirilen bilgisayar programı, onbir FORTRAN 77 ve bir dBASE modülünden oluşmakta, IBM PC veya uyumlu bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Yardımlı Tasarım, Kabuk ve Borulu Isı Değiştiricileri, Isıl Tasarim, Tasarım Yazılımları vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF HEAT EXCHANGERS ÖZAL, M. îlker M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Nurcan Baç February 1989, 182 pages Due to the increase in energy prices and cost of construction materials, the design for energy efficiency becomes an absolute necessity. This shows that designing for energy tends to put more demand on optimally designed heat exchangers. Nowadays, the use of computers in the design of heat exchangers is very common. Particularly, in this area, computers have made many developments due to the explosive progress on computer hardware and software. However, almost all design programs and their algorithms are being kept as proprietary. Heat exchanger thermal design involves complicated algebra in addition to many judgements and iterative loops which result in time consuming, tedious calculations open to human errors. This makes computer applications very attractive. In this work, an algorithm and a computer program prepared for thermal design of shell and tube heat exchangers mconforming to TEMA specifications is presented. The program involves physical property estimation routines for 243 chemical compounds commonly encountered in chemical processes. Thermal design of coolers, heaters, reboilers and condensers can be accomplished by the program. Shell and tube heat exchanger rating is also possible for coolers and heaters. The program involves eleven FORTRAN 77 and one dBASE modules developed for IBM PC compatible microcomputers. Key words : Computer Aided Design (CAD),Shell and Tube Heat Exchangers, Thermal Design, Design Software IV