Toplumsal bütünleşme bakımından 'Erdoğdu' ve 'Balballı' karşılaştırmalı araştırması
Social integration analysis of 'Erdoğdu' and 'Balballı'
  1. Tez No: 54035
  2. Yazar: A. MUHSİN YILMAZÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yerleşim birimlerinin toplumsal bütünleşme yönüyle incelenebilmesi için, öncelikle kemmî ve keyfî özelliklerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu suretle incelenen birimlerin topyekün yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilecektir. Bu yapının belirlenmesinden sonra artık, toplumsal bütünleşmeye temel oluşturabilecek bazı analiz ve yorumlamalar yapılabilecektir. Bu sebeple araştırmamızdaki tahlilleri böyle bir altyapı üzerine bina ederek, köylerin cemaat- cemiyet, toplumsal sınıf ve tabakalaşması incelenmeye çalışıldı. Sonuç olarak, bu yönleri itibariyle araştırılan köklü kültüre sahip iki köyden“Erdoğdu”nun, çok farklı olmamakla birlikte“Balballı”ya nisbetle müsbet yapısı dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
For the social integration analysis of rural unities, qualitative and quantitative specialities of them must be specified, at first. We have had information about general specialities of analysed rural unities, by the way. After the specification of that structure, some analysis and interpretations to be done by the aim of social integration, for that reason, sociality, social clans and integration of villages have been analysed after that investigation analysis had been constructed. We may say that; one of the investigated two villages,“Erdoğdu Village”, have positive faces more than the other village“Balbalh”, at the end.