Kompozit Hidrojeller ile Sulu Çözeltilerden Boyar Madde Uzaklaştırılması
Dyestuff removal from aqueous solutions withcomposite hydrogels
  1. Tez No: 540341
  2. Yazar: ADEM BÜYÜKBEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DELİBAŞ, DOÇ. DR. AYŞE BENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanayideki gelişmeye bağlı olarak her geçen gün artarak devam eden ve tehlike haline gelmeye başlayan boyar maddelerin sulu ortamdan uzaklaştırmasında kullanılabilecek kompozit hidrojellerin sentezi, karakterizasyonu ve adsorptif özelliklerinin araştırılmasıdır. Son yıllarda yüksek kapasiteli, maliyeti düşük adsorbanların sentezine yönelik çalışmalar bilim dünyası ve endüstride yoğun ilgi görmektedir. Killer ve polimerler, boyarmadde ve ağır metal gideriminde adsorban olarak ayrı ayrı veya kompozit mataryel olarak tercih edilmektedir. Bundan dolayı laponit kili ile 2-akril-amido-2 metil propan sülfonik asit ve akrilik asit monomerlerinden elde edilen kompozit hidrojeller boyar madde olan metilen mavisinin sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasında kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to increase with each passing day the ongoing and dangerous starting materials from the aqueous medium the characterization and adsorptive properties of composite hydrogels which can be used for the removal of water. In recent years, studies on the synthesis of high-capacity, low-cost adsorbents have received intense interest in the scientific world and the industry. Killers and polymers are preferred as adsorbents separately or as a composite material in the removal of dyestuffs and heavy metals. Therefore, the composite hydrogel obtained from laponite and 2-acrylo-amido-2-methyl propane sulfonic acid and acrylic acid monomers was used to remove methylene blue, the dye, from the aqueous solutions