Tiyazol grubu içeren polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of polymers containing thiazole group and investigation of some properties of them
  1. Tez No: 540373
  2. Yazar: YEŞİM GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE BARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 2-aminobenzotiyazolün 4-hidroksibenzaldehit ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu schiff bazı sentezlendi. Sentezlenen schiff bazının metakriloil klorür ile reaksiyonundan N-(1,3-benzotiyazol-2-il)-1-(4-metakriloiloksifenil) metanimin monomeri elde edildi. Serbest radikalik polimerizasyon yolu ile bu monomerin homopolimerizasyonu ve etil metakrilat ile farklı yüzdelerdeki kopolimerlerizasyonu 1,4-dioksan çözücüsü içerisinde AIBN başlatıcısı varliğinda 70 0C'de gerçekleştirildi. Ayrıca schiff baz monomerinin, bazik sulu ortamda NaOCl oksidantı kullanılarak oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle de polimeri elde edildi. Schiff bazı ve polimerlerin yapısal karakterizasyonları FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak yapıldı, termal kararlılıkları ise TGA ile belirlendi. Metilen mavisi boyasıyla katkılanan kopolimerlerin ince filmleri spin kaplama yöntemiyle hazırlandı. Hazırlanan ince film numunelerinin UV ölçümleri UV-VIS-NIR cihazıyla alınarak optik özellikleri araştırıldı. Sentezlenen bileşiklerin antibakteriyal aktiviteleri on altı bakteri türü üzerinde farklı konsantrasyonlarda incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a schiff base was synthesized by the condensation reaction of 2-aminobenzothiazole with 4-hydroxy benzaldehyde, From the reaction of the synthesized schiff base with methacryloylchloride, the monomer of N- (1,3-benzothiazol-2-yl) -1- (4-methacryloxyyloxyphenyl) methanimine was obtained. Homopolymerization of this monomer and copolymerization of this monomer with ethylmethacrylate with different percentages were carried out by free radical polymerization at 70 0C in the presence of AIBN as an initiatorand 1,4-dioxane as a solvent. Inaddition, a polymer of this schiff base monomer was obtained by oxidative polycondensation using NaO Cloxidant in basic aqueous medium. Structural characterizations of the Schiff base and polymers were made by using FT-IR and 1H-NMR techniques, and their thermal stability was determined by TGA. Thin films of the copolymers doped with methylene blue dye were prepared by spin coating method. UV measurements of the prepared thin film samples were taken with UV-VIS-NIR device and optical properties were investigated. The antibacterial activities of the synthesized compounds were examined at different concentrations on sixteen bacterial species.