Progresif keratokonus tedavisinde modifiye cretan protokolünün görsel, refraktif ve topografik olarak 3 yıllık etkinliği
Visual, refractive and topographic 3-year effectiveness of the modifiedcretan protocol in treatment of progressive keratoconus
- Tez No: 540379
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE İLHAN SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Progresif Keratokonus Tedavisinde Modifiye Cretan Protokolünün Görsel, Refraktif ve Topografik Olarak 3 Yıllık Etkinliği Amaç: Progresyon gösteren keratokonus (KK) hastalarında mekanik epitel debridmanı ve transepitelyal fototerapötik keratektomi (PTK) epitel ablasyonu sonrası yapılan hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavilerinin 3 yıllık refraktif, görsel, topografik ve aberometrik sonuçlarını karşılaştırmak. Materyal-Metod: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 92 mekanik epitel debridmanı+KÇB (grup 1), 59 PTK epitel ablasyonu+KÇB (grup 2) hastası dahil edildi. Tüm hastaların KÇB öncesi ve KÇB sonrası 6., 12., 24. ve 36. ay düzeltilmemiş (DGK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sferik eşdeğer (SE), manifest astigmatizma (MA) değerleri ile korneal tomografik ve aberometrik verileri değerlendirildi. Sonuç: Ardışık 110 KK hatasının 151 gözü çalışmaya dahil edilmiş olup; grup 1'de 70 hastanın 92 gözü, grup 2'de 40 hastanın 59 gözü değerlendirildi. Preoperatif DGK, EİDGK, SE, refraktif astigmatizma, keratometri (K-1, K-2), maksimum K (Kmaks), K ortalama (K-ort) değerleri her iki grup için benzer olup istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Visual, Refractive and Topographic 3-Year Effectiveness of The Modified Cretan Protocol In Treatment Of Progressive Keratoconus Purpose: To compare the 3-year refractive, visual, topographical and aberometric results of accelerated corneal collagen cross-linking (CXL) treatment after mechanical epithelial debridement and transepithelial phototherapeutic keratectomy (PTK) epithelial ablation in patients with progressive keratoconus (CC). Methods: 92 mechanical epithelial debridement + CXL (Group-1), 59 PTK epithelial ablation + CXL (Group-2) patients were included in this retrospective study. Eyes that had accelerated CXL after mechanical (Group-1) or transepithelial PTK (Group-2) epithelial removal were evaluated preoperatively and 6, 12, 24, and 36 months postoperatively. The uncorrected (UDVA) and best corrected distance visual acuitie (BCVA) levels, spherical equivalent (SE), manifest astigmatism, and corneal tomographic and aberrometric parameters were assessed. Results: 151 eyes of 110 consecutive CC patients were included in this study; In group-1, 92 eyes of 70 patients and 59 eyes of 40 patients in group-2 were evaluated. Preoperative UDVA, BCVA, SE, refractive astigmatism, keratometry (K-1, K-2), maksimum K (Kmaks), K-mean values were similar between the groupswithout any significant difference (p>0.05). In both groups the increase in the mean UDVA and BCVA were found statistically significant at 36 months postoperatively.