Use of Swat model to assess the potential evapotranspiration value and the spatial distribution of groundwater recharge rate application to the Dogger aquifer in Poitou-Charantes
Fransa'nın Poitou-Charantes bölgesinde bulunan Dogger akifer'inde potansiyel su kaybı ve mekansal yeraltı suyu girdisi dağılımı için Swat modelinin kullanımı
- Tez No: 540402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CAN CANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Potansiyel enerjinin hesaplanması yeraltı su modellerinde önemli bir rol oynar. Potansiyel evapotranspirasyon (PET), hidrolojik modellerde, sızma miktarını hesaplanmasında ve yağış-akış modellerinde genellikle bilinmeyen bir değişkendir. Evapotranspirasyon doğru olarak ölçülebilir, ancak evapotranspirasyonun doğrudan ölçümü maliyetlidir. Gerçek evapotranspirasyon için doğrudan ölçüm maliyetli olduğunda, potansiyel evapotranspirasyonun tahmin edilmesi veya hesaplanması bu modellerde kullanım için daha iyi bir seçenek haline gelir. Potansiyel evapotranspirasyonu dolaylı olarak meteorolojik veriler kullanarak ölçmek için kullanılabilecek birçok denklem bulunmaktadır. Bu araştırma, potansiyel evapotranspirasyon değerini ve yeraltı suyu yeniden şarj oranlarını tahmin etmek için Toprak Suyu Değerlendirme Aracı'nı (Swat) programını kullanmıştır. Bu araştırmanın amacı, PET ölçüm metodunun meteorolojik verileri kullanarak PET değerini en doğru şekilde nasıl öngördüğünü analiz etmek ve yeraltı suyu yeniden şarj oranlarının mekansal-zamansal dağılımını tahmin etmektir. Hava giriş verileri,Fransa'nın altı ulusal merkez istasyonundan elde edilmiştir. Çalışma sonuçları tüm Potansiyel Evapotranspirasyon yöntemlerinin iyi performans gösterdiğini, ancak Hargreaves yönteminin daha az girdi verisi ile daha doğru tahminler verdiğini ve yeraltı suyu yeniden şarj oranının sadece iklimden etkilenmediğini, aynı zamanda arazi kullanımının karakterizasyonundan etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Calculation of potential energy plays an important role in groundwater models. Potential evapotranspiration (PET) is a generally unknown variable in hydrological models, infiltration calculations, and rainfall– runoff models. Evapotranspiration can be measured accurately, but direct measurement of evapotranspiration is costly. When direct measurement is costly for true evapotranspiration, predicting or calculating potential evapotranspiration becomes a better choice for use in these models. There are many equations that can be used to measure potential evapotranspiration indirectly using meteorological data. This research used a Soil Water Assessment Tool (Swat) to estimate potential evapotranspiration value and to predict groundwater recharge rates. The aim of this research is to analyse which PET calculation method most accurately predicts the PET value using meteorological data and is able to estimate the spatial-temporal distribution of groundwater recharge rates. Weather input data has been obtained from six national center for Climate Forecast System Reanalysis (CFSR) data sets. The results of study indicate that all Potential Evapotranspiration methods perform well but the Hargreaves method gives more accurate predictions with less input data and the groundwater recharge rate is not only impacted by the climate, but also is affected by the characterization of land use.