Preparation of a novel modified electrode for the determination of chlorogenic acid
Klorojenik asitin saptanması için yeni bir modifiye elektrotun hazırlanması
- Tez No: 540432
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Klorojenik asitin saptanması için karbon siyahı nanoparçacıklarla modifiye edilen bor katkılı elmas elektrot temelli yeni bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Modifiye elektrot pH'ı olan 0.1 M PBS içinde klorojenik asitin saptanmasına uygulanmıştır. Pik akımı 8.010-8 M - 2.710-6 8 aralığında klorojenik asitin konsantrasyonuyla doğrusal olarak artmıştır. Saptama sınırı 7.210-9 M olarak hesaplanmıştır. Önerilen yöntem kahve çekirdeği örneklerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric method was developed for the determination of chlorogenic acid based on the modification of boron doped diamond electrodes with carbon black nanoballs. The modified electrode was used for the determination of chlorogenic acid in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of chlorogenic acid in the range of 8.010-8 M - 2.710-6 M. The detection limit was 7.210-9 M. The proposed method was successfully applied for the determination of chlorogenic acid in coffee bean samples.