Metarhizium brunneum ve beauveria bassiana' nın kırmızı örümceklere etkisi ve Wolbachia'nın potansiyel rolü
Effect of Metarhizium brunneum and Beauveria bassiana on spider mites survival and the potential role of Wolbachia
- Tez No: 540455
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK, DR. SARA MAGALHAES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Entomopatojen funguslar Metarhizium brunneum (MB) ve Beauveria bassiana (BB)' nın farklı kırmızı örümcek tür (Tetranychus urticae (yeşil ve kırmızı form), T. evansi ve T. ludeni) ve popülasyonlarına karşı etkinlikleri ve kırmızı örümceklerde fungal enfeksiyonlara karşı Wolbachia'nın potansiyel etkileri laboratuvar koşullarında araştırılmıştır. Çalışma 24,5±1 oC sıcaklık, %80± 5 orantılı nem ve 16 saat aydınlık koşullardaki inkübatörde yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan spor yoğunluğu her iki fungus için aynı olup, 1x107 konidi/ml olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda T. evansi'ye karşı MB ve BB 5 kat; T. urticae (yeşil form)'ye MB 6 kat, BB 5 kat; T.ludeni'ye BB 3.3, MB 3.7 kat; T. urticae (kırmızı form)'ye BB 3.8 ve MB 3.2 kat etkili bulunmuştur. BB ve MB T. urticae (yeşil form)'nin LS.tet populasyonu, T. urticae (kırmızı form)'nin FR.tet ve AlRo populasyonlarında, T. ludeni'nin Assaf ve Obi populasyonlarında, T. evansi'nin GH, QL ve BR populasyonlarında benzer etki göstermişlerdir. BB T.urticae (yeşil form)'nin TOM.rif populasyonunda, T.urticae (kırmızı form)'nin AMP.tet populasyonunda MB ile karşılaştırıldığında daha yüksek etki göstermiştir. MB ise T.urticae (yeşil form)'nin B6JS populasyonunda ve T.ludeni'nin Alval populasyonunda BB'ye göre daha yüksek etki göstermişlerdir. Wolbachia ile bulaşık olmayan Def populasyonunda her iki fungus, AlRo populasyonlarında BB Rifampisin uygulanan ve uygulanmayanlarda benzer etki gösterirken MB AlRo populasyonunda Rifampisin uygulanan populasyonda daha yüksek etki göstermiştir. MB ve BB T.urticae (kırmızı)'nin AMP populasyonunda, MB T.urticae (yeşil)'nin TOM populasyonunda Wolbachia ile bulaşık olan ve olmayan bireylerde benzer etki göstermişlerdir. BB T.urticae (yeşil)'nin TOM populasyonunda Wolbachia ile bulaşık olanlarda, bulaşık olmayanlara göre daha yüksek etki göstermiştir. Sonuç olarak entomopatojen funguslar farklı Tetranychus tür ve populasyonlarına ve Wolbachia içeren akarlara karşı farklı etkiler göstermişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları Wolbachia'nın fungus enfeksiyonlarını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of entomopathogenic fungi Metarhizium brunneum (MB) and Beauveria bassiana (BB) on different populations and species of spider mites (Tetranychus urticae (green and red forms), T. evansi and T. ludeni) and the potential role of Wolbachia against fungal infection on spider mites were investigated in laboratory conditions. All studies were carried out at 24.5 ± 1 oC temperature, 80 ± 5% relative humidity and 16 h light in an incubator. The density of inoculum was the same for both fungi and adjusted to 1x107 conidia/ml. The results of the study showed that both fungi species significantly increased the mortality of T. evansi (MB and BB 5 times), T. urticae (green) (MB: 6, BB: 5 times), T. ludeni (BB: 3.3, MB: 3.7 times) and T. urticae (red) (BB: 3.8, MB: 3.2 times). Both fungi species had the same effect on the populations LS.tet (T. urticae, green form), FR.tet, AlRo (T. urticae, red form), Assaf, Obi (T. ludeni), GH, QL and BR (T. evansi). BB showed higher effect on the populations TOM.rif (T. urticae, green) and AMP.tet (T. urticae, red) compared to MB. However, MB exhibited higher mortality in the populations B6JS (T. urticae, green) and Alval (T. ludeni) than BB. MB showed a stronger mortality in Rifampicin-treated mites than in untreated mites in naturally Wolbachia-uninfected population AlRo (T. urticae red), while both fungi and BB induced the same mortality in both Rifampicin-treated and untreated mites in naturally Wolbachia-uninfected populations Def (T. urticae green) and AlRo, respectively. Both fungi had the same effect in Rifampicin-treated and Wolbachia-infected mites in the population AMP (T. urticae, red). The effect of BB was stronger in Wolbachia-infected than in Rifampicin-treated mites, while MB had the same effect in both Rifampicin-treated and Wolbachia-infected mites in the population TOM (T. urticae, green). As a result, entomopathogenic fungi had different effects against different species and populations of Tetranychus and Wolbachia-infected mites. The results of this study showed that Wolbachia can affect the fungus infections positively or negatively.