Verimliliğe dayalı ücret politikasının Türkiye'de uygulanabilirliği
Wage policy based on productivity in Turkey
  1. Tez No: 54051
  2. Yazar: FATMA FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Günümüzün anahtar sözcüklerinden biri olan verimlilik kavramı eldeki üretim araçlarının ne ölçüde etkin kullanıldığını ifade eder. Verimlilik, ekonomik sorunlar başta olmak üzere, sesyo-ekonomik sorunların çözümünü sağlayacak sihirli bir kavram olarak görülmektedir. İşverenin, üretim sürecinde emek faktörünü kullanabilmek için, ödediği fiyat olarak tanımlanan ücret, işçi açısından gelir anlamını taşırken, işveren açısından da gider unsuru olmaktadır. Bu nedenle ücret düzeyinin belirlenmesi taraflar açısından sorunun kaynağını oluşturmaktadır. Oluşan uyuşmazlığın çözülebilmesi için verimlilik kriterinin ücret düzeyinin belirlenmesinde dikkate alınmasını savunan verimliliğe dayalı ücret politikası, ücret artışlarının verimlilik artışı oranında gerçekleştirilmesini ileri sürmektedir. Bu sayede fiyatlar genel seviyesindeki artışları önleyeceği gibi, adil gelir değılımı da sağlanabilecektir. Türkiye' de verimlilik düzeyinin düşük olması, ücret-verimlilik ilişkisinin kopukluğu, ücret yapısının oluşturduğu sorun ve tarafların bu konudaki tutumu, verimliliğe dayalı ücret politikasının uygulanabilmesini güçleştirmektedir. Bununla birlikte Türkiye' de rasyonel bir ücret yapısının oluşturulabilmesi, ekonomik ve sosyal dengelerin kurulabilmesi için verimliliğe dayalı ücret politikasının uygulanması bir an önce sağlanmalıdır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Productivity, which is one of the key concepts in modern times, indicates to what extent the means of production are used in an efficient manner. It is seen as a magical concept that will solve socio-economic problems. Defined as the price of labour used in the production process, wage is regaded as an income for the employee and ar a cost for the employer. The level of wages constitute the major source of conflict between the parties. The solution to this conflict lies in implementing a wage policy based on productivity levels. To this end, wage increases should be determined by increases in productivity. If this is done it is possible to prevent price rises and achieve a just income distribution. The love levels of productivity the non-existence of the relationship between wage and productivity and attitudes of parties create problems for the implementation of a wage policy based on productivity. In spite of the ewistance of these problems, it is necessary that productivity-based wage policies should be adapted in order to establish a rational wage structure and achieve economic and social aims. IX