1933-1950 yılları arasında Ülkü mecmuasında yayınlanan müzik yazılarının müzik inkılabı ve müzik eğitimi açısından incelenmesi
The analysis of writings related to music revolution and music education published in Ülkü journal between 1933 and 1950
- Tez No: 540605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ülkü Mecmuasında yayınlanan müzik yazılarını tasnifleyip elde edilen bulgular doğrultusunda müzik eğitimi ve müzik inkılabı adına yapılan çalışmaları incelemektir. Bu bağlamda 1933-1950 yılları arasında Ankara Halkevi tarafından Halkevlerinin merkez yayın organı niteliğinde çıkarılmış olan Ülkü Mecmuasına ait tüm sayılar (272 Sayı) incelenmiş ve müzikle ilgili olan yazılar konularına göre sınıflandırılmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak doküman incelemesi kullanılmış olup verilerin analizi aşamasında ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Ülkü mecmuasında yayınlanan müzikle ilgili yazılar ağırlık verildiği konu içeriğine göre dört ana başlık altında incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Ülkü mecmuasında yayınlanan müzik yazılarının amaç olarak aynı paydada olduğu ve Ülkü Mecmuasının hedeflenen müzik inkılabı ile müzik eğitimi doğrultusunda bir propaganda aracı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to classify the music texts published in Ülkü Mecmu and to examine the studies on music education and music revolution according to the findings. In this context, all the numbers of Ülkü Journal (272 issues) which were issued by the Ankara People Houses between 1933 and 1950 as the central broadcasting organ of the People's Houses, were examined and the articles related to music were classified according to their subject. In this study, document analysis was used as a method and descriptive analysis method was used in the data analysis stage. The writings about music published in Ülkü Journal were examined under four main headings according to the subject matter. As a result of the study, it was determined that the music writings published in the Ülkü journals were on the same denominator as the aim and Ülkü Mecmuas was used as a propaganda tool in addition to providing music education with the targeted music revolution.