Ülkü (1933-1950) dergisinin sistematik taraması
The Systematic research on periodical named Ülkü (1933-1950)
- Tez No: 99973
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÖNERTOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Var olan gazete ve dergi koleksiyonlarındaki yazılar edebiyat tarihi ve monografi hazırlamak isteyenler için temci başvuru kaynaklarından biridir. Tezimizin konusunu da 1933-1950 yılları arasında yayımlanan Ülkü dergisindeki dil ve edebiyatla ilgili kaynak yazıların taranması oluşturmakladır. Tezimizin girişinde, halkevlerinin yayın organı olarak birbirini izleyen üç ayrı seri hâlinde yayımlanan Ülkü'rmn çıkış amacı, ağırlıklı konulan ve yönetim kuruluyla ilgili eenel bilgiler verilmiştir. Girişi takip eden bölümde Ülkü' de yer alan ve çalışmamızı oluşturan yazılar, tür ve konuları yönünden tasnif edilerek değerlendirilmiştir. Şubat 1933-Ağustos 1950 tarihleri arasında toplam 272 sayı olarak çıkan Ülkü'niin bütün sayıları taranarak hazırlanan“Ülkü Bibliyografyası”başlıklı bölümde gene dil ve edebiyat konularındaki yazıların bibliyografyası özetleriyle birlikte verilmiştir. Edebiyat konusundaki yazılar ayrıca şiir, hikâye, derlenen masal ve hikâye, roman, tiyatro, değişik konulardaki yazılar olmak üzere ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Ülkü dergisinin genel görünüşünü belirlemeye ve Cumhuriyet döneminin çeşitli kültür ve edebiyat dergileri arasındaki yeri üzerine düşüncelerimizi ortaya koymaya çalıştık. 172
Özet (Çeviri)
SUMMARY Articles in periodicals, journals and newspapers are the most important sources for researchers dealing with history of literature and some problems of language etc. So, the subject of our thesis is articles related with language and literature in the periodical named“Ülkü”which was published between 1933-1950 years. Our thesis divided into three main chapters and introduction. Namely Introduction, first chapter named The Articles in the Periodical, second chapter titled Bibliography of Ülkü and lastly Conclusion. In the Introduction of the thesis, we try to explore the aims of Ülkü which was published by Halkevleri, which were the most popular foundations especially at the beginning of Cumhuriyet term. We found the Ülkü was published as three series. It was published as 272 issues. In the first chapter, we classified the articales in the periodical according to their literary types such as articles on poem, articles on story and novel, articles on theatre, articles on essay, articles on review etc. In the second chapter, the articles in Ülkü are divided into two main groups namely language and literature. Then, all articles belonging to each group have been listed in alphabetical order. Lastly in Conclusion, we try to point out the place and importance of Ülkü among the periodicals published during Cumhuriyet term. 173