Mimari söylem ve mimari ürün ilişkisi
The relationship between the architectural discourse and the architectural product
  1. Tez No: 540645
  2. Yazar: BİLGEN ATAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan ile ilgili bir meslek olarak mimarlık, ancak tarihin yakın bir zamanında insanı kendine konu ve dert edinmiştir. Endüstri devrimi sonrasında yaşanılan ilerlemeler ve değişimler paralelinde, mimar ve mühendisin yeni yapı malzemeleri, teknik ve teknolojilerini farklı algılayıp kullanması ile belki de ilk defa değişim yaşanmıştır. Konusu ve iş tanımı değişen mimar, yapı ustalığından entellektüel bir karakter olmaya evrilmiş, tanımladığı sınırların dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Böylece çalışma alanını tanımlayabilmek için kendine yeni sınırlar ve söylemler üretmek zorunda kalmıştır. Sırasıyla, Arts and Crafts, Art Nouveau ve Bauhaus bu kriz anında sabit noktalar arayan söylemlerdir. Yeni mimari söylemlerin yeşerdiği düşünsel arka plan ve mimarlığı sabitlemenin başka bir yöntemi olan mimarlık eğitimi özellikle Bauhaus Okulu'nun modernist tasarım tavrı ile akademik bir karaktere oturmuştur. Bu bağlamda bu çalışma, sözü edilen tarihsel süreç içerisinde değişen ve gelişen mimarlık eğitimini akademik arka planı çerçevesinde incelerken, söylem-praksis ilişkisinin kurumsallaşma hikâyesini inceleyip, bu hikâyenin kendi içinde taşıdığı dönem değişimleri ekseninde, değişim anlarına isabet eden söylem-ürün ilişkisini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Although architecture is a profession related with people, its concern with the subject is relatively new. In parallel with the developments and changes experienced after the industrial revolution, architects and engineers of the time have had experienced new building materials, techniques and technologies for the first time. Thus, the architect, who was previously“master mason”has changed into an intellectual character. This process of change had resulted in loosing his defined professional boundries. Arts and Crafts, Art Nouveau and Bauhaus were the new fixed points in this crisis. In this context, while this study examines the changing and developing architectural proffesion and education also examines the story of institutionalization of the education, discourse-praxis relationship in the context of the changes occurred in the framework of architectural discourse.