İmplant destekli zirkonyum dioksit alt yapılı sabit protezlerde, farklı alt yapı tasarımlarının ve üst yapı materyallerinin kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of different framework designs and different materials on fracture load of implant-supported single crowns after aging
- Tez No: 540675
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Diş eksikliklerinin tamamlanmasında, implant desteklerin uygulanması sıklıkla kullanılmaktadır. Doğal diş destekli uygulamalara göre farklılık gösteren üst yapı uygulamalarında, kullanılacak malzemelerin ve uygulama tekniklerinin dayanıklılığa etkisinin incelenmesi gerekmektedir. Zirkonyum dioksit; sertlik, aşınma direnci gibi yüksek mekanik özelliklerinin yanında ısısal değişimlere dayanıklılığı ve korozyona direnci nedeniyle klinik uygulamalarda tercih edilmektedir. Yüksek mekanik özelliklerini sağlayan polikristalin yapıları, zirkonyanın opak beyaz bir görüntüye sahip olmasına neden olmaktadır. Bu durum zirkonya altyapıların çeşitli üst yapı materyalleri ile birlikte kullanılması ihtiyacını doğurmuştur. Zirkonya alt yapılı tam seramik restorasyonlarda, alt yapı CAD/CAM sistemleriyle üretilmektedir. Üst yapı materyali olarak sıklıkla kullanılan cam seramikler estetik, biyouyumluluk, renk stabilitesi, düşük plak tutulumu ve yüksek aşınma direnci açısından son derece başarılıdır. Klinik çalışmalar, zirkonyum dioksit alt yapılı restorasyonlarda en sık gözlenen komplikasyonların; üst yapı seramiğinin alt yapıdan tabaka halinde (delaminasyon) ya da kırılarak ayrılması (chipping) olduğu bildirmiştir. Bu komplikasyonlar sonucunda ortaya çıkan başarısızlıklarda kompozit esaslı materyaller ile tamir veya keskin kenarların düzeltilmesi ile çözümler üretilse de çoğunlukla restorasyonun yenilenmesinin gerektiği belirtilmektedir. Bu nedenle plastik ve viskoelestik özellikleri sayesinde yüksek oklüzal kuvvetlere maruz kalan bölgelerde fonksiyonel avantajları bulunan kompozit esaslı üst yapı materyallerinin kullanılması fikri öne sürülmüştür. Bu doktora tez çalışmasının amacı, implant destekli zirkonyum dioksit alt yapılı restorasyonlarda farklı alt yapı tasarımlarının ve üst yapı materyallerinin kırılma direncine etkisinin incelenmesidir. Anahtar Kelimeler : Zirkonya, implant, indirekt kompozit, alt yapı, CAD/CAM
Özet (Çeviri)
To evaluate the effect of different abutment-framework designs and different layering materials on the fracture strength of implant-supported zirconia-based single crowns following artificial aging. Seventy ti-base abutments (Conelog 4.3-0.8mm, C2242.4308, Camlog® Implant, Basel, Switzerland) were screwed onto dental implants (Conelog 4.3-11mm, C1062.4311, Camlog® Implant, Basel, Switzerland). Abutment-implant complexes were randomly divided into seven groups (n = 10) according to the design of the zirconia abutment and framework (VITA YZ T, VITA Zahnfabrik, Germany) as follows: flat design zirconia abutment and uniform thickness zirconia framework layered with feldspathic porcelain (Group 1); layered with indirect composite material (Group 2); flat design zirconia abutment and anatomic design zirconia framework layered with feldspathic porcelain (Group 3); layered with indirect composite material (Group 4); anatomic design zirconia abutment and anatomic design zirconia framework layered with feldspathic porcelain (Group 5); layered with indirect composite material (Group 6); flat design zirconia abutment and monolithic zirconia crown (Group 7). All fabricated zirconia abutments were cemented on ti-base abutments, then all crowns were cemented on ti-base-zirconia abutment complexes. All specimens were exposed to 10.000 thermal cycles between 5°C and 55°C and then tested for fracture strength. The data were statistically analyzed with 3-way ANOVA and Independent Sample t Test (p≤0.05).