Problems of building inspection companies and problems in the construction inspection system : Mugla example
Yapı denetim kuruluşlarının sorunları ve yapı denetimi sistemindeki sorunlar: Muğla örneği
- Tez No: 540698
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde ekonominin lideri ve lokomotifi olarak nitelendirilen inşaat sektöründe maalesef denetim kalitesi açısından hala büyük eksiklikler bulunmaktadır. 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinde kanun koyucu tarafından değişiklikler yapılarak sorunlar giderilmeye çalışılsa da bu değişiklikler yeterli gelmemekte sorunlar tam olarak giderilememektedir. Bu tez çalışmasında; 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ile sınırları çizilen yapı denetim sistemindeki sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm bulunması amacıyla Muğla İlinde faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşlarında çalışan teknik personel ile anket çalışması yapılmış, anket sonucunda tespit edilen sorunlar ışığında yapı denetim sistemindeki sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is unfortunate that there are still major problems in terms of inspection quality in the construction sector, which is regarded as the leader and the locomotive of Turkey's economy. Although the Law on Building Inspection numbered 4708 and the Building Inspection Implementing Regulation are amended by the legislator, these amendments are insufficient and the problems have not been eliminated entirely. In this study, a questionnaire was conducted with the technical staff working in the building inspection companies operating in the province of Muğla in order to identify the problems in the building inspection system, the boundaries of which is determined by the Law on Building Inspection numbered 4708 and the Building Inspection Implementation Regulation. Solutions to these problems were also explored. In the light of the problems identified in the survey, this study attempted to offer a number of suggestions to solve the problems in the building inspection system.