Ultrasonik ortamda manyetik nanopartiküller kullanarak sulu çözeltiden boya giderilmesi
Removal of dye from aqueous solution using magnetic nanoparticles in ultrasonic medium
  1. Tez No: 540706
  2. Yazar: FATMA NUR ÇATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle her geçen yıl endüstride artış gösteren renkli atıksular, ekosistem üzerinde ciddi tehdit unsuru olmaya başlamıştır. Endüstride kullanılan çeşitli boyarmaddelerin atık sulardan giderimi için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Ultrasonik sistemlerde yapılan giderim çalışmalarıda bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlardaki Brilliant Siyah BN, Metilen Mavisi ve Asit Kırmızısı 1 boyarmaddelerinin, ultrasonik banyoda farklı sıcaklık ve zamanlarda, manyetik hale getirilmiş portakal kabuğu, muz kabuğu ve zeolitik tüf adsorbentleri ile adsorpsiyon verimlilikleri incelenmiştir. Adsorpsiyon sonrası boyarmadde konsantrasyonları UV-VIS Spektrometre ile ölçülmüştür. Bu boyarmaddelerin adsorpsiyon çalışmalarında yanıt yüzey yöntemi kullanılmış ve Box-Behnken dizayn yöntemi kullanılarak deneysel optimizasyonlar yapılmıştır. Ultrasonik ortamdaki yapılan çalışmalar sonucunda Brilliant Siyah BN boyarmaddesi maksimum % 90,41 oranında, Metilen Mavisi boyarmaddesi maksimum % 91,23 oranında ve Asit Kırmızısı 1 boyarmaddesinin maksimum % 73,23 oranında adsorbe oldukları tespit edilmiştir. Saf, manyetik ve adsorpiyon sonrası adsorbentler SEM, EDX, BET ve XRF analizleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the colored wastewater, which has been increasing in industry year after year, has become a serious threat to the ecosystem. Many methods are used for removal from wastewater of various dyes used in the industry. The ultrasonic systems is one of these methods. In this study, adsorption efficiency of Brilliant Black BN, Methylene Blue and Acid Red 1 dyes of different concentrations in the presence of magnetized banana peel, orange peel and zeolitic tuff adsorbents at different temperatures and times in ultrasonic bath were investigated. After adsorption dye concentrations were measured by UV-VIS Spectrometer. The response surface method was used in adsorption studies of these dyes and experimental optimizations were made with Box-Behnken design method. As a result of the studies carried out in the ultrasonic environment, it was determined that Brilliant Black BN dye was adsorbed at a maximum of 90,41 %, Methylene blue dye maximum 91,23 % and Acid Red 1 dye adsorption maximum 73,23 %. The pure, magnetic and after adsorption adsorbents were characterized by SEM, EDX, BET and XRF analyzes.