Kazdağları bölgesi salgı ballarının kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of quality parameters of honeydew honey of the Ida mountains region
- Tez No: 540716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale il sınırları içerisinde Kazdağları bölgesinde üretilen salgı ballarının; kimyasal, fiziksel, antimikrobiyal etki ve palinolojik analizleri yapılarak balların kalite, antimikrobiyal etki ve botanik orijin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; Çanakkale il sınırları içerisinde Ayvacık, Bayramiç, Çan ve Yenice bölgelerinden 25 adet salgı bal örneğitoplanmış ve analizler gerçekleştirilmiştir. Kazdağları bölgesi salgı ballarının; elektrik iletkenlik değerleri 0.86- 1,89 mS/cm, vizkozite değerleri 3359- 31713 cP, briks değerleri79,15- 83,45 ve nem içerikleri %15,10- 18,25 aralığında değişkenlik gösterdiği, salgı ballarının serbest asitlik miktarının 10,71- 49,36 meq/kg, laktonik asit miktarının 0,00-12,91 meq/kg ve toplam asitlik miktarının ise 18,28- 60,05 meq/kg değerleri aralığında olduğu belirlenmiştir. Balların kül, prolin içerikleri ve antioksidan aktivitesi oldukça yüksek değerlerde tespit edilmiştir. Balların mineral profilini belirlemek için Zn P, Cd, Ni, Fe, Mn, Mg, Cu, Ca, Na ve K minerallerinin varlığı ve miktarı, antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi için ise; balların Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus cereus ATCC 6633, Salmonella Typhimurium ATCC 14028, Escherichia coli ATCC 1301, Candida albicansATCC 10231ve Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763 mikroorganizmaları üzerindeki inhibasyon etkileri araştırılmıştır. Polen analizi sonucunda; Fabaceae, Fagaceae, Asteraceae, Ericaceae, Boraginaceae, Brasicaceae, Lhyraceae, Lamiaceae, Apiaceae, Moraceae, Linaceae, Rosaceae familyalarına ait polenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
: In this study, it was aimed to determine quality, antimicrobial effect and botanical origin characteristics of the honeydew honey of Ida Mountains regions within the boundaries of Çanakkale province by making chemical, physical, antimicrobial effect and palynological analyzes. 25 samples were collected from the Ayvacık, Bayramiç, Çan and Yenice regions within the borders of Çanakkale. The results were found out in the ranges of; 0,86- 1,89 mS/cm for electrical conductivity, 3359- 31713 cP for viscosity, 79,15- 83,45 for brix, 15,10-18,25% for moisture content, 10,71- 49,36 meq/kg for free acidity, 0,00- 12,91 meq/kg for lactonic acid and 18,28- 60,05 meq/kg for total acidity of the samples. The ash, proline content and antioxidant activity of the samples were analyzed and they were found out in the high levels. Mineral profile (Zn P, Cd, Ni, Fe, Mn, Mg, Cu, Ca, Na and K) of thesamples were also determined.Antimicrobial activities of the samples were determined by studying inhibition effect of the samples on selected microorganisms such as; Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus cereus ATCC 6633, Salmonella Typhimurium ATCC 14028, Escherichia coli ATCC 1301, Candida albicans ATCC 10231 and Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763. According to pollen analyses; the pollens belonging to the families of Fabaceae, Fagaceae, Asteraceae, Ericaceae, Boraginaceae, Brasicaceae, Lhyraceae, Lamiaceae, Apiaceae, Moraceae, Linaceae, Rosaceae were found out.