Su kaynakları üzerindeki baskıların hafifletilmesi maksadıyla konutlarda yağmur suyu ve gri su kullanımı: Ankara örneği
Rain water harvesting and grey water reuse in the residential buildings for the mitigation of relevant pressures on water resources: Ankara case study
  1. Tez No: 540792
  2. Yazar: KAMİL AYBUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki en önemli etkisi kaynakların yenilenebilirliğinin giderek azalmasıdır. Türkiye'nin su potansiyelinin yakın gelecekte önemli miktarda azalacağı tahmin edilmektedir. Böyle bir durumda içme suyu temin edilen kaynakların büyük ölçüde kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Ancak çeşitli tedbirlerle bu kaynaklar üzerindeki baskıların hafifletilmesi mümkündür. İçme suyu kaynakları açısından, yağmur suyu hasadı ve gri su kullanımı bu konudaki en yaygın yöntemlerdendir. Bu tez çalışmasında Ankara kent merkezi için“yağmur suyu hasadı”ve“gri su kullanımı”yöntemlerinin uygunluğu araştırılmıştır. Bu kapsamda her iki yöntem birlikte uygulandığında Ankara ortalama hane halkı su ihtiyacının ne kadarının karşılanabileceği tetkik edilmiştir. Bu konuda karar verilebilmesi için potansiyel gri su miktarının hesaplanması gerekmektedir. Gri su kullanım olanaklarının tespiti maksadıyla istatistiksel model yardımıyla literatür verisi üzerinden Ankara için tahmini evsel su kullanım detayları hesaplanmıştır. Hesaplamalarda çamaşır makinası, banyo ve duştan oluşan sular gri su kaynağı olarak kabul edilerek, bu suların tuvalet rezervuarında kullanılması esas alınmıştır. Yağmur suyunun toplam ihtiyacın ortalama %11,44 ile %13,32'lik kısmını karşılamaya yeterli olduğu tespit edilmiştir. Hane halkı düzeyinde 2 veya 5 ton hacimli rezervuarlarla yağmur suyunun ortalama %61 ile %73 civarındaki bölümünün hasat edilebileceği hesaplanmıştır. Ankara iklim koşullarında yağmur suyu hasadı ve evsel gri su yeniden kullanımı yoluyla sağlanabilecek tasarrufun oranının ortalama %36 ile %38 civarında olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important impact of global climate change on water resources is the decrease on the renewability of resources. It is estimated that, Turkey's renewable water resources potential might decrease significantly. Such a reduction possibility means great loss on the resources for the drinking water supply. However, it is possible to mitigate the pressure on these resources via various measures. In terms of drinking water resources, rainwater harvesting and the use of gray water are the most common methods. In this study, applicability of“rainwater harvesting”and“gray water reuse”methods were investigated for Ankara city center. In this context, it was examined how much of the average household water requirement could be met when both methods were applied together. To make a conclusion, it is necessary to know the potential amount of gray water. In order to determine the possibility for gray water reuse, conducting a literature survey about domestic water end use case studies, an estimation of domestic water end use has been made for Ankara city. Effluents of washing machine, bath and shower was considered as the source of gray water and the calculations were made assuming the use of those effluents in toilet reservoir. Rain water was found to be enough to cover up 11.44% to 13.32% of the total domestic requirement. It has been calculated that rain water can be harvested by 61% ile 73% using 2-or 5-ton volume reservoirs at household level. It has been determined that the rate ofsavings that can be achieved through rainwater harvesting and domestic gray water reuse inAnkara climatic conditions is between 36% and 38%.