Hastaların hemşirelik bakımı algısı
Pati̇ents' percepti̇on of nursi̇ng care
- Tez No: 540843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma, hastaların hemşirelik bakımı algısını belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte planlanıp yapılan araştırmanın evrenini Özel bir Sağlık Grubu'nun bir lokasyonunda en az 24 saat yatarak tedavi gören erişkin hastalar oluşturdu. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak, Kasım 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında 165 hastadan“Hasta Bilgi Formu”ve“Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği (HHBAÖ)”aracılığıyla hastanın taburcu olacağı gün toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 46.61±16.89 yıl olup yüzde 52,7'si (n=87) kadındır. Hastanede yatış gün sayıları iki ile on iki arasında değişmekte olup ortalama yatış süresi 3,79±2,20 gün olarak saptandı. Hastaların HHBAÖ ortalama toplam puanı 69.88±7.57'dir. Hastaların ölçekte yer alan ifadelerden en yüksek oranda“katılıyorum”bildirimi %94,5 oranı ile“hemşirelere ihtiyacım olduğunda yanımda olacaklarından eminim”ifadesidir. Buna karşın en düşük“katılıyorum”bildirimi %57,0 oranı ile“hemşireler hastaneyle ilgili bilmediğim şeyler hakkında bana bilgi verdiler”ifadesine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research was to determine patients' perceptions of nursing care. Material and Method: The research was planned and performed as descriptive study. Population of the research was composed of adult inpatients that were treated at least 24 hours in a location of a Private Healthcare Group. Research data were collected from 165 inpatients by face-to-face interview method on the day when they were discharged from hospital by utilizing“Patient Information Form”and“Patient Perception of Hospital Experience With Nursing (PPHEN)”between the dates of November 2017 and February 2018. Results: Age average of participant patients is 46.61±16.89 and 52.7% of them are females (n=87). Hospitalization duration of them varies between two days and twelve days and mean is 3.79±2.20 days. Average score that patients got from“PPHEN”is 69.88±7.57. On the scale, the statement“I was sure that the nurses would be there when I needed them.”has the highest ratio that patients responded with“I agree”statement with 94%. On the other hand, the statement“The nurses helped me better deal with the unknowns of hospitalization.”has the lowest ratio that patients responded with“I agree”statement with 57%.